fot. TV Trwam News

TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE 

Polskie przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego – jak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – są sprzeczne z unijnym prawem. Chodzi o zapisy dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem unijnego Trybunału polskie regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Według Trybunału zastosowanie tych przepisów „(…) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością”.

Po pierwsze chciałbym, aby takie gwarancje niezawisłości sędziowskiej jak w Polsce były w innych krajach Europy – powiedział poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz. Po drugie – jak podkreślił szef sejmowej komisji sprawiedliwości – organizacja wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna sprawa krajów UE.

Sprawa wymiaru sprawiedliwości nie wchodzi w zakres traktatów unijnych, można więc powiedzieć, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzurpuje sobie nieprzynależne mu prawa. Tak jak już wszyscy dobrze wiemy – stosownie do konstytucji – granice wieku, po którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku określa ustawa, a więc poszczególne parlamenty krajów unijnych. Myślę, że to wystarczy, natomiast trzeba powiedzieć, że jest to próba wywierania nacisku na Polskę i to rozmaitymi sposobami. Próba ingerencji, nieuprawnionej ingerencji, w wewnętrzne sprawy państwa członkowskiego – akcentował parlamentarzysta.

W ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Nakazano też podjęcie wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść. Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo. KE nie wycofała jednak skargi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl