fot. PAP/Tomasz Gzell

Do SN wpłynęły pisma prezydenta zawiadamiające 7 sędziów o ich przejściu w stan spoczynku

Do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do 7 sędziów i zawiadamiające ich o przejściu w stan spoczynku. Informację przekazał zespół prasowy SN.

Wysłanie pism zapowiadał wcześniej prezydencki minister Paweł Mucha. Podkreślał, że mają one służyć temu, by żadna z tych osób nie miała wątpliwości dotyczących tego, że nie jest już sędzią w stanie czynnym.

Do sprawy odniósł się dziś także rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

– Mimo tego, że jesteśmy tutaj wszyscy przekonani o wadliwości tych decyzji – i to wynika z naszych opinii o ustawie o Sądzie Najwyższym, o przenoszeniu w stan spoczynku sędziów itd., także z tej argumentacji, która przedstawiona została w postanowieniu składu siedmiu sędziów, który zadał te pytania prejudycjalne – to mimo tego, że jesteśmy przekonani o wadliwości decyzji prezydenta, to żeby tę wadliwość stwierdzić, trzeba to zrobić w jakiejś procedurze, w jakimś postępowaniu prawnym – powiedział Michał Laskowski.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda przedłużył możliwość dalszego orzekania 5 spośród 12 sędziów SN, którzy skończyli 65 lat i wnioskowali o pozostanie na stanowiskach.

Wśród sędziów, których nie zaakceptował prezydent, znalazł się pełniący obowiązki I prezesa SN Józef Iwulski, który zataił współpracę z komunistycznym wywiadem wojskowym. Jego obowiązki przejmuje najstarszy stażem prezes sądu – sędzia Dariusz Zawistowski.

RIRM

drukuj