Wizyta prezydenta Dudy na Antypodach dobiega końca

Kończy się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką na Antypodach. Radca handlowy ambasady Australii Anthony Weymouth zwraca uwagę na fakt, że po wizycie prezydenta w Australii dwustronny handel i inwestycje mogą przyspieszyć.

6-dniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy zarówno w Australii, jak i Nowej Zelandii dotyczyła spraw politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. W ubiegłym roku obroty handlowe Polski z Australią wyniosły 1,3 mld dolarów. Polskim władzom zależy na ich wzroście. W maju Komisja Europejska otrzymała zielone światło na rozpoczęcie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Australią i Nową Zelandią.

– Jest czas już na to, byśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat – nie musimy ograniczać się tylko do Europy – zaznaczył prezydent Duda.

Wiele możliwości współpracy między Polską a Australią jest w sektorze lotniczym – zauważył radca handlowy ambasady Australii Anthony Weymouth.

Polska może się poszczycić wspaniałą historią, jeśli chodzi o ten sektor. Szczególnie warto tu wspomnieć o Dolinie Lotniczej. Również w Australii jest wiele przedsiębiorstw działających w tej branży, które możemy sprowadzić do Polski w celu nawiązania współpracy – powiedział radca handlowy ambasady Australii.

Jeżeli chodzi o sektor energetyki i surowców, to Polska liczy na współpracę w tym obszarze. W Sydney prezydent Andrzej Duda zainaugurował Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Australia należy do przodujących na świecie krajów w wydobyciu węgla i innych surowców naturalnych.

– Polska i Australia to kraje z długą tradycją wydobycia węgla, na którym nadal w dużej mierze opierają swój przemysł i produkcję energii. Myślę, że możliwa jest więc bliska współpraca w tej dziedzinie w zakresie innowacji i technologii – dodał Anthony Weymouth.

Kraj ten chce być światowym liderem w produkcji i eksporcie gazu LNG. Obecnie udział Australii w światowym rynku sięga 17 proc.

– W przyszłym roku Australia zostanie największym eksporterem LNG. Obecnie zajmujemy się budową dużych zaawansowanych technologicznie obiektów. Polska wyraża chęć dywersyfikacji swoich zasobów energetycznych, więc uważam, że oba kraje mogą nawiązać współpracę w tym zakresie – wskazał radca handlowy ambasady Australii.

W trakcie wizyty prezydent spotkał się z australijskimi inwestorami oraz młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii. Prezydent otworzył w Sydney zagraniczny oddział Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Chcemy namawiać polskich przedsiębiorców do inwestowania poza granicami i zapraszać inwestorów spoza granic – powiedział Andrzej Duda.

Jeszcze przed wizytą w Australii pojawiły się informacje o planach zakupu przez Polskę dwóch używanych australijskich fregat rakietowych typu Adelaide. Do podpisania umów jednak nie doszło. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że zakup byłby rozwiązaniem pomostowym aż do momentu, gdy polski przemysł stoczniowy będzie w stanie wybudować takie okręty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl