[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Wizyta prezydenta A. Dudy w Stanach Zjednoczonych doprowadziła do jeszcze większego zbliżenia Polski i USA

Udało się doprowadzić do jeszcze większego zbliżenia Polski i Stanów Zjednoczonych. Udało się pokazać wszystkim malkontentom, że Polska dyplomacja – przynajmniej jeśli chodzi o kierunek Stanów Zjednoczonych – jednak działa i działa bardzo dobrze – mówił politolog dr Grzegorz Piątkowski we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Dobiegła końca kilkudniowa wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Podczas tej wizyty podpisana została deklaracja ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w naszym kraju [więcej].

Wizytę polskiego prezydenta w USA można podsumować jako „gigantyczny sukces” – ocenił dr Grzegorz Piątkowski.

– Udało się doprowadzić do jeszcze większego zbliżenia Polski i Stanów Zjednoczonych. Udało się pokazać wszystkim malkontentom, że Polska dyplomacja – przynajmniej jeśli chodzi o kierunek Stanów Zjednoczonych – jednak działa i działa bardzo dobrze, bo i współpraca wojskowa i w kwestiach gospodarczych, bezpieczeństwa energetycznego i technologiczna idzie do przodu bardzo szybko – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Są jednak kwestie w relacjach polsko-amerykańskich, które można jeszcze polepszyć.

– To przede wszystkim kwestia wiz, która już od wielu lat ciąży na naszych stosunkach, mimo że jesteśmy właściwie najwierniejszym sojusznikiem USA. Natomiast i tutaj mamy pozytyw, ponieważ padły pewne zapewnienia ze strony prezydenta Trumpa, także miejmy nadzieję, że to zostanie zrealizowane. Druga kwestia, która mogłaby zostać polepszona, to pewna symetria w kwestiach ekonomicznych, tzn. od Stanów Zjednoczonych bardzo dużo będziemy kupować, natomiast byłoby wspaniale, jeśli polska gospodarka, polscy przedsiębiorcy byliby na tyle silni, żeby też USA mogły wiele od nas kupować, żeby ten bilans wymiany był właśnie nie aż tak jednostronny – akcentował politolog.

Wizyta prezydenta Dudy w USA cechowała się również wyjątkową serdecznością, którą było widać praktycznie przez cały czas.

– Wielka w tym na pewno zasługa samego faktu, że prezydent mówi po angielsku, bo jego poprzednik niestety nie był w stanie tak bezproblemowo się komunikować. To zawsze likwiduje dystans i wspomaga kwestię komunikacji. Również fakt wizyty całej rodziny prezydenta Dudy w USA jest istotny, bo dyplomacja na takim poziomie relacji polega właśnie na osobistych kontaktach. Zbudowanie pozytywnej relacji pomiędzy nimi, takiej osobistej, na pewno zdecydowanie będzie procentowało na przyszłość – zaznaczył dr Grzegorz Piątkowski.

Bardzo istotnym i dobrym posunięciem było podpisanie przez oba kraje deklaracji, która wzmocni obecność amerykańskiej armii w Polsce – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Musimy cały czas wzmacniać swoje wojsko. Nie ma możliwości pozostawienia sprzętu sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jak widzimy, te sowieckie samoloty się już właściwie do niczego nie nadają, nawet do szkolenia pilotów, także możliwość pozyskania nowoczesnego sprzętu jest wielką zaletą, zważywszy na to, że USA tych najnowszych samolotów wszystkim nie sprzedają. Oczywiście, koszty za to ponosimy, niemniej jednak nie ma nigdy w świecie nic za darmo i są to koszty, które rzeczywiście nam się będą opłacały i będą się zwracały, jeśli chodzi o przyjaźń Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił politolog.

Wzmocnienie sojuszu z USA pozwoli Polsce zapobiec znalezieniu się w bloku państw Europy Środkowej, który sprzyja Rosji – zwrócił uwagę dr Grzegorz Piątkowski.

– Zawsze trzeba dążyć do tego, żeby w miarę możliwości te stosunki z Rosją były jak najlepsze, natomiast nigdy nie możemy doprowadzić do tego, aby Rosja ponownie Polskę zwasalizowała. W dzisiejszym świecie ewidentnie w naszej części Europy Środkowej jest znaczący podział na dwa bloki, tzn. na blok sprzyjający Rosji i na blok sprzyjający USA. (…) Nie ulega wątpliwości, że znalezienie się w bloku Stanów Zjednoczonych, gdzie jednak demokracja, prawa człowieka, duży rozwój ekonomiczny, dbanie o społeczeństwo obywatelskie mają swoje korzenie, tam Polska będzie się zdecydowanie lepiej odnajdywała, niż w bloku rosyjskim, który dąży tylko i wyłącznie do wypełniania interesów Rosji – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z dr. Grzegorzem Piątkowskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj