fot. PAP/EPA

Prezydent RP rozpoczął wizytę w Korei Południowej

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Korei Południowej. Najważniejszymi tematami rozmów podczas wizyty będą kwestie bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, a tym samym bezpieczeństwa globalnego oraz sprawy związane z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

Prezydent Andrzej Duda odniósł się, podczas spotkania z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, do sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

– Polska jest przez najbliższe dwa lata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a wiadomo, że sprawa pokoju na Półwyspie Koreańskim, sprawa wolności i bezpieczeństwa obywateli Korei Południowej i świata jest bardzo ważna. Dla Polski priorytetowe znaczenie ma przestrzeganie prawa międzynarodowego jako warunek do tego, żeby nie było wojny, i zapobieganie konfliktom – powiedział.

Prezydent otrzymał dziś Honorowe Obywatelstwo miasta Seul.

– Przeżycia narodu polskiego i koreańskiego w wielu momentach historii były podobne. Przeżyliśmy dziesiątki lat bez ojczyzny, kiedy tę ojczyznę nam odebrano. Wiemy, co to znaczy żyć we własnym państwie i własnym mieście. Potrafimy się zatem zrozumieć i porozumieć – podkreślił.

Ze względu na te doświadczenia biznes z Korei Płd. tak dobrze radzi sobie w Polsce – wskazał prezydent.

– Dziękuję za to, że te nowoczesne technologie idą z Korei do Polski. Bardzo bym chciał, żeby ta współpraca się pogłębiała – zaznaczył Andrzej Duda.

Jutro prezydent weźmie udział w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  Pjongczangu.

– Niech ten medal w kolorze złotym będzie dobrą prognozą dla polskich zawodników. Igrzyska się jeszcze nie zaczęły, a Polak już dostał medal – powiedział Andrzej Duda.

Z kolei w sobotę prezydent spotka się z polskimi sportowcami w Wiosce Olimpijskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj