fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Zgodnie z dokumentem ta trwała obecność ma w najbliższej przyszłości wzrosnąć o około tysiąc dodatkowych żołnierzy. W deklaracji znalazła się też zapowiedź m.in. utworzenia Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, a także utworzenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA przeznaczonych do działań wywiadowczych i rozpoznawczych. Przywódcy chcą też rozszerzyć działalność handlową na zasadach wzajemności.

Po podpisaniu umowy, pary prezydenckie wyszły na zewnątrz Białego Domu i obejrzały przelot myśliwców F-35. Następnie prezydenci wystąpili na wspólnej konferencji. Prezydent Andrzej Duda podziękował amerykańskiemu przywódcy za życzliwość wobec Polski.

– Zwrócenie przez Stany Zjednoczone oczu i uwagi na Europę i jej sprawy, na kwestię bezpieczeństwa państw europejskich, ma kluczowe znaczenie dla pokoju na świecie, ma kluczowe znaczenie dla spokojnego rozwoju demokratycznych państw i demokratycznych społeczeństw. Dziękuję, panie prezydencie, za tę niezwykłą życzliwość wobec Polski i niezwykłe zrozumienie polskich spraw, które pokazał pan nam w 2017 roku w czasie swojej wizyty w Polsce, w czasie pamiętnego wystąpienia pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, w którym padły tak niezwykle ważne dla Polaków słowa, które dla naszego narodu i – wierzę w to – dla Europy mają znaczenie historyczne, pokazując, co to znaczy Polska i kim są Polacy – zaznaczył Andrzej Duda.    

Prezydent Polski mówił też, co zawierają podpisane porozumienia.

– Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo mam nadzieję rozwijała pod względem i ilości żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym – to jest bardzo ważne. Dziękuję też za tę decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale także i dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, dla państw bałtyckich, dla wszystkich tych, dla których tak naprawdę została ustanowiona wzmocniona obecność Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO na wschodniej flance Sojuszu. Jestem za to ogromnie wdzięczny, ale dziękuję też, panie prezydencie, za te pozostałe umowy – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent RP wyraził również nadzieję, że prezydent Donald Trump odwiedzi Polskę we wrześniu. Mamy  nadzieje, że będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej – powiedział w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.

Z kolei Prezydent Donald Trump poinformował, że Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 myśliwców F-35. Zaznaczył, że więzy między Polską i USA stały się jeszcze silniejsze i otwarto nowy rozdział we wzajemnych relacjach. Polska i USA – jak mówił Trump – są nie tylko powiązane partnerstwem strategicznym, ale także wspólnymi wartościami i celami.

Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe – deklarował amerykański przywódca.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl