fot. Paweł Kula sejm.gov.pl

Debata „Konstytucja dla obywateli nie dla elit” początkiem dyskusji ws. zmiany ustawy zasadniczej

25 sierpnia w Gdańsku odbędzie się pierwsza debata dotycząca zmian w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Gospodarzem wydarzenia będzie ,,Solidarność”.

Udział w spotkaniu oprócz prezydenta zapowiedział także m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Debata pod hasłem „Konstytucja dla obywateli nie dla elit” rozpocznie cykl dyskusji i rozmów w sprawie przyszłego ustroju państwa.

Rzecznik „Solidarności” Mariusz Lewandowski poinformował, że w trakcie konferencji związek planuje wrócić do swojego projektu konstytucji, który przygotowała jeszcze w 1994 r.

– To jest dobry moment żeby przypomnieć projekt „Solidarności”, który w 1994 roku został napisany, a w 1997 roku, kiedy było referendum obecnej naszej konstytucji „Solidarność” zebrała ponad milion podpisów, aby i ten projekt obywatelski został poddany głosowaniu. Tak, aby społeczeństwo mogło wybrać, czy chce konstytucji napisaną przez elity, a właściwie przez komunistę, bo ta konstytucja była pisana pod nadzorem Aleksandra Kwaśniewskiego, czy chcą konstytucji obywatelskiej, konstytucji „Solidarności”, która dała Polsce wolność i demokrację – powiedział Mariusz Lewandowski.

Prezydent Andrzej Duda chce, by referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Na ten dzień przypada też wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Pierwsza debata konstytucyjna dotycząca kształtu referendum ws. nowej ustawy zasadniczej będzie miała miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

RIRM

 

drukuj