[TYLKO U NAS] Kazimierz Kujda: Z dużym trudem odbudowujemy program geotermalny

Po okresie kilku lat, kiedy geotermia była krytykowana, kiedy nie było beneficjentów (…), z dużym trudem odbudowujemy program geotermalny – podkreślał w środę w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gość audycji mówił na temat Funduszu oraz zorganizowanej przez niego wtorkowej konferencji. Spotkanie dotyczyło m.in. walki ze smogiem, strategicznych celów NFOŚiGW, głównych kierunków działania, czy efektywnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Prezes Kujda wskazał, że od maja 2016 r. Fundusz ma podpisanych 935 umów na łączną kwotę 28,3 mld złotych. To projekty współfinansowane z pieniędzy unijnych, obejmujące cały zakres przedsięwzięć proekologicznych zlokalizowanych w 15 grupach – tłumaczył.

– To są projekty z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii – w tym się mieści oczywiście również geotermia – ale tutaj są także projekty związane z zagospodarowaniem odpadów, z gospodarką wodnościekową. Jest tutaj ogromny zakres inwestycji proekologicznych – powiedział szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W czasie niespełna 2,5 roku udało się także podpisać 3550 kontraktów na roboty w całej Polsce – dodał.

– To finansowanie poszło, można powiedzieć, do Polski powiatowej. Dzisiaj mamy wiele projektów niedużych, nie w wielkich miastach, ale właśnie w Polsce powiatowej, w gminach. Te inwestycje są w całym kraju – poinformował.

Odnosząc się do programu geotermalnego Kazimierz Kujda podkreślił: „ten program w jakiś sposób odbudowaliśmy”.

– Po tym okresie kilku lat, kiedy geotermia była krytykowana, to i nie było beneficjentów, i ten program (…) został zaniedbany. Ale widać, że odbudowa, odtwarzanie tego ważnego programu tej najczystszej energii – bo ona jest zeroemisyjna, z wnętrza ziemi (…) – to trwało jakiś czas. I dzisiaj mamy podpisanych 7 nowych umów na otwory badawcze – podał gość „Aktualności dnia”.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dodał, że program geotermalny „nie jest łatwy”. Należy przygotować dokumentację, złożyć wniosek, a „beneficjent, przede wszystkim, musi się zdecydować po tym okresie czasu”.

Całość rozmowy z Kazimierzem Kujdą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj