fot. PAP/Adam Warżawa

A. Soboń: W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją programu Rodzina 500 plus

W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją programu Rodzina 500 plus, raczej koncentrujemy się nad osłonami, które są kluczowe dla najsłabszych w okresie wysokiej inflacji – powiedział dziś wiceminister finansów Artur Soboń. Jak oznajmił, rząd zakłada, że w drugiej połowie 2022 roku inflacja będzie niższa niż w pierwszej.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Artur Soboń był pytany, czy będzie waloryzacja Programu 500 plus.

Wiceszef Ministerstwa Finansów podkreślił, że rząd cały czas kieruje nowe rozwiązania wspierające do rodziny, jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który uzupełnia programu Rodzina 500 plus.

„W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją tego świadczenia. Raczej koncentrujemy się nad osłonami, które są kluczowe z punktu widzenia osób najsłabszych w okresie wysokiej inflacji. To są różnego rodzaju dopłaty, prąd, węgiel, tarcze antyinflacyjne, nawozy. To są rzeczy, które są dzisiaj kluczowe” – oznajmił Artur Soboń.

Na pytanie, kiedy będzie szczyt inflacji, Artur Soboń wskazał, że trudno dziś to z pełną odpowiedzialnością prognozować w momencie, gdy mamy wysoką inflację bazową, duży wzrost cen żywności i energii, zakręcony kurek z gazem i nadzwyczajne wydarzenia, bo „jesteśmy w szoku popandemicznym, surowcowym i wojennym”.

„Zakładamy inflację w drugiej połowie roku niższą niż w pierwszej połowie roku i wyraźnie niższą inflację już w roku przyszłym” – poinformował Artur Soboń.

W maju 2022 roku inflacja wyniosła 13,9 proc. w porównaniu rok do roku. Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 8,5 proc. rok do roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl