fot. gov.pl

MRPiPS: w poniedziałek program Rodzina 500 plus startuje w rozszerzonej odsłonie

Od poniedziałku będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia Rodzina 500 plus w nowej, rozszerzonej odsłonie. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny – informuje w niedzielnym komunikacie MRPiPS.

Po rozszerzeniu formuły „500 plus” świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na każde dziecko do 18. roku życia w rodzinie, również pierwsze i jedyne, a także przebywające w pieczy zastępczej – zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej.

„Drodzy rodzice, nie zwlekajcie długo ze złożeniem wniosku. Im szybciej go złożycie, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta” – mówi cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wnioski będzie można składać online – za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu [email protected] oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak przekonuje resort, nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia.

Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych – zniesienie kryterium dochodowego, uproszczenie i znaczne skrócenie samego wniosku, a także zastąpienie decyzji o przyznaniu świadczenia informacją wysyłaną e-mailem – ma usprawnić proces obsługi programu.

„Wierzymy, że chociaż wniosków będzie więcej, cały proces przebiegnie sprawnie. Samorządy deklarują, że są gotowe do realizacji zadania” – mówi min. Borys-Szopa.

Minister podkreśla, że tylko złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.

„Jeśli rodzic złoży wniosek dopiero w październiku, świadczenie zostanie przyznane od października, czyli od miesiąca złożenia wniosku. W przypadku rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci, rodzice ci składają od lipca 2019 r. jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci” – tłumaczy.

Resort przypomina, że od poniedziałku rusza także proces przyjmowania wniosków na kolejny okres na pozostałe świadczenia dla rodzin, takie jak: „Dobry start”, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Świadczenia z programu „Dobry start” mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu Rodzina 500 plus. Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu [email protected] Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W roku 2019 program Rodzina 500 plus będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl