MRPiPS: Ponad 1,5 mln wniosków o 500 plus

Złożono już ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie z programu Rodzina 500 plus; prawie 40 proc. z nich doręczono drogą elektroniczną – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od 1 lipca trwa przyjmowanie wniosków o świadczenia dla rodzin na nowy okres świadczeniowy, w tym m.in. na świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus. Ministerstwo podało, że do 24 sierpnia 2018 r. samorządy wydały już 481,1 tys. decyzji na nowy okres.

„Podobnie jak przy programie Dobry start, także i w tym przypadku (programu 500 plus) rodziny bardzo często wybierają wygodniejszą i szybszą formę wnioskowania o świadczenie 500 plus online” – skomentowała dla PAP szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Resort poinformował, że prawie 40 proc. (578 tys.) złożonych wniosków 500 plus trafiło do samorządów drogą elektroniczną.

„Cieszę się bardzo, że ministerstwo rodziny przoduje we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla rodzin” – oświadczyła Elżbieta Rafalska.

„Jesteśmy liderem w cyfryzacji świadczeń dla rodzin. Rodzice mogą złożyć online wniosek o wszystkie świadczenia” – dodała.

Ministerstwo przypomina, że jeśli złożymy wniosek jeszcze w sierpniu, to pieniądze otrzymamy do końca października – czyli zachowana będzie ciągłość wypłat. Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, wtedy świadczenie trafi do nas do końca listopada, z wyrównaniem za październik. Wniosek złożony w październiku to wypłata pieniędzy do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.

Rodziny, które chcą ubiegać się o świadczenie 500 plus drogą elektroniczną mają do wyboru trzy kanały: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy [email protected], PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Wnioski o świadczenie można składać także w tradycyjnej, papierowej formie.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl