[TYLKO U NAS] S. Szwed: 100 tys. złożonych wniosków to dobry start programu pomocowego dla uczniów

100 tys. wniosków jest dobrym startem nowego programu pomocowego dla uczniów – wskazał Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Polityk odniósł się także do ułatwień dla niepełnosprawnych, z których od niedzieli mogą korzystać osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. 

Polacy złożyli już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę 300 zł z programu „Dobry start” – poinformowało dziś Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Rodzice i opiekunowie mogą składać wniosek online od niedzieli [czytaj więcej].

Aby złożyć wniosek o wypłatę 300 zł z programu „Dobry start” należy skorzystać z portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia będzie można ubiegać się o wsparcie materialne także drogą tradycyjna – papierową.

Stanisław Szwed zaznaczył, iż 100 tys. złożonych wniosków to dobry start programu dla uczniów.

Do godz. 8.30 zostało złożonych ponad 100 tys. wniosków. Myślę, że jest to dobry start, tak jak wskazuje to też sama nazwa programu dla uczniów. Zapewne z dnia na dzień będzie się to jeszcze mocno rozwijało. Uważam, że pierwszy dzień jest to bardzo dobry prognostyk, jeżeli chodzi o składanie wniosków – mówił polityk.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje – niezależnie od dochodu – na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem pełnoletności nauki w danej szkole. W przypadku uczących się w szkole dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia. Z programu będzie mogło skorzystać ponad 4,5 mln dzieci.

– Program „Dobry start” służy wsparciu dla rodzin, uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny. Wiemy, że w okresie pójścia do szkoły te wydatki w rodzinach są wyższe i jest to świetne uzupełnienie programu „Rodzina 500 plus” – ocenił wiceminister.

Od niedzieli na mocy ustawy osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych. Stanisław Szwed podkreślił, iż jest to jeden z elementów wprowadzanych zmian w ramach pomocy dla osób niepełnosprawnych i na tym ta pomoc się nie zakończy.

– To jest oczywiście jeden z elementów wprowadzanych zmian dot. osób niepełnosprawnych. W ramach programu „Za życiem” są też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych (…). Na jesień przedstawimy kolejne propozycje ułatwień, które będą wspomagały osoby niepełnosprawne. Oczywiście jest jeszcze program „Dostępność plus” – szeroki i ambitny program rozpisany na wiele lat przy zupełnie innych środkach. Ma to być ponad 20 mld zł. To jest przed nami. Zmiany, które wprowadzamy w zdecydowany sposób poprawią sytuacje osób niepełnosprawnych, mamy jednak świadomość, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie – mówił rozmówca Radia Maryja.

RIRM

drukuj