fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Walka z koronawirusem SARS-CoV-2

Rośnie liczba zgonów z powodu koronawirusa. Dziś zmarły kolejne 644 osoby. Wykryto też ponad 13 tysięcy nowych zakażeń.

Ostatniej doby wykonano blisko 82 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. Koronawirusa potwierdzono u ponad 13 tysięcy osób. Choć liczba zachorowań jest niższa niż przed tygodniem, to powodów do radości nie ma. Wirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 644 zgonach. Z COVID-19 zmaga się 321 tysięcy osób, z czego ponad 35,5 tysiąca przebywa w szpitalach. Ponad 3,5 tysiąca pacjentów podłączonych jest do respiratorów. W szpitalach pozostało 20 procent wolnych łóżek covidowych i respiratorów. Przyspiesza program szczepień.

– Każdego tygodnia będziemy przyspieszać nasze tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień – mówił minister Michał Dworczyk.

Spośród 7 milionów wykonanych szczepień, ponad 5 milionów Polaków otrzymało pierwszą dawkę, a ponad 2 miliony drugą. Do sierpnia wszyscy chętni mają otrzymać pierwszą dawkę. Plan powiedzie się, jeśli producenci wywiążą się z dostaw szczepionek. Od wtorku na szczepienie mogą rejestrować się chętni z rocznika 1963. Zdarza się, że czas oczekiwania jest wydłużony w niektórych miastach, dlatego niedługo powstanie pierwszy powszechny punkt szczepień.

– 19 kwietnia uruchomimy pierwszy punkt szczepień powszechnych. Razem z nim uruchomimy 16 punktów w ramach pilotażu. Następne punkty, bo ich będzie kilkaset, będą uruchamiane w kolejnych tygodniach, wówczas kiedy szczepionek w Polsce będzie tyle, że można będzie nimi wypełnić nowotworzone punkty – powiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Punkty zaczną działać, gdy do Polski dotrą kolejne szczepionki – mówił minister Michał Dworczyk. W tym tygodniu Polska otrzyma 1,3 miliona dawek Pfizera, Moderny i AstraZenecki. W środę dotrą także pierwsze dawki jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson. Na razie będzie to 120 tys. dawek.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl