fot. PAP/Rafał Guz

Odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował we wtorek pierwsze posiedzenie zespołu do spraw sędziów pokoju. Jak mówił, nie wyklucza zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia tej instytucji.

Zespół do spraw sędziów pokoju powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Zadaniem zespołu jest przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Sędziowie pokoju byliby wybierani w wyborach powszechnych. Do ich kompetencji należałoby rozpatrywanie spraw mniejszej wagi, tak więc zarówno karnych, jak i cywilnych. Profesor Piotr Kruszyński, który kieruje pracami zespołu, mówił, że największą zmorą polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju może być sposobem na zmniejszenie bolączek wymiaru sprawiedliwości.

– Wiadomo niestety, że w Polsce jest tak, czy sprawa się toczy o przysłowiową kradzież roweru z piwnicy wartego ponad 500 złotych (żebyśmy nie mówili o wykroczeniu), czy sprawa toczy się o zabójstwo, to postępowanie przygotowawcze w największym skrócie toczy się bardzo podobnie. W prawdzie w pierwszym przypadku kradzieży roweru mamy do czynienia z dochodzeniem w tej kwestii, to w sprawie zabójstwa mamy oczywiście do czynienia ze śledztwem. Różnice pomiędzy śledztwem a dochodzeniem naprawdę nie są wielkie, a jeżeli chodzi o postępowanie sądowe, to ono się toczy właściwie identycznie – powiedział prof. Piotr Kruszyński.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju było jednym z głównych postulatów ugrupowania Pawła Kukiza.

– Sędziowie pokoju to jeden ze sztandarowych postulatów Kukiz’15. To idea obywatelskiej kontroli nad trzecią władzą, która ma służyć przede wszystkim zbliżeniu wymiaru sprawiedliwości do ludzi – mówił Paweł Kukiz.

Prezydent Andrzej Duda, który zainaugurował pierwsze posiedzenie zespołu do spraw sędziów pokoju, nie wyklucza zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia tej instytucji.

– Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji, tak żeby nie była ona kulejącą instytucją, tylko żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą, a miała szanse dobrze rozwiązać problemy, o których wiemy wszyscy doskonale, że są problemami wymiaru sprawiedliwości, nie będę się wahał wyjść z propozycją, żebyśmy zdecydowali się na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonać polski parlament do tego, aby ją przyjął – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Od wielu lat instytucja sędziego pokoju funkcjonuje między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz Belgii.

 

TV  Trwam News

drukuj