fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent A. Duda: Rozmawiałem z prezydentem USA o zakupie amerykańskich testów na koronawirusa

Rozmawiałem z prezydentem USA Donaldem Trumpem o tym, abyśmy mogli zakupić amerykańskie, nowoczesne testy i mogli ich używać do walki z koronawirusem – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że zawsze był, jest i będzie za  „Polską plus”.

„Za tą Polską, w której najbardziej liczy się człowiek, w której najbardziej liczy się rodzina wychowująca dzieci. To jest sprawa dla mnie najbardziej fundamentalna” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że chce dalej kontynuować rozpoczętą przez siebie misję jako prezydent. Zwracał uwagę na swoją dobrą współpracę z rządem.

„Chcecie Państwo wiedzieć, jakie w ostatnich dniach są wyniki współpracy prezydenta i rządu? Powiem krótko – chociażby poprzez moje rozmowy z premierem i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, które później przekładają się na moje rozmowy, które prowadzę z naszymi zagranicznymi partnerami, z prezydentem Chin, z prezydentem Korei Południowej czy z prezydentem Stanów Zjednoczonych dwa dni temu” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że efektem rozmów z prezydentem Chin były kolejne transporty, które w ostatnich tygodniach przybywały do Polski.

„Przede wszystkim przywożono tutaj wyposażenie ochronne dla polskich służb medycznych i innych służb, które wspierają walkę z koronawirusem” – powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, jego rozmowa z prezydentem Korei Południowej, to przede wszystkim prośba o to, żeby Polska mogła kupić nowoczesne koreańskie testy białkowe.

„Te testy już są w Polsce. Już w tej chwili są poddane próbom. I mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą mogły być u nas włączone i będą działały w systemie ochrony zdrowia” – podkreślił Duda.

Jak dodał, jego rozmowa z prezydentem Stanów Zjednoczonych także dotyczyła prośby, abyśmy amerykańskie nowoczesne testy produkowane przez firmę ABOT mogli kupić do Polski, i mogli ich tutaj używać do walki z koronawirusem.

„Już zostały uruchomione rozmowy w tej sprawie. Dziś rozmawiałem także z ministrem Szumowskim. Wierzę w to, że także w najbliższych dniach będziemy widzieli tego pozytywne efekty” – zaznaczył Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl