fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Skala zakażeń koronawirusem nie zwiększa się

W tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba zachorowań na COVID-19 i zakażenia rosną – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej.

Wojciech Andrusiewicz przekazał na konferencji prasowej, że liczba nowych zakażeń stabilizuje się.

„Nie ma szerokiej transmisji poziomej, jak mamy do czynienia w innych krajach europejskich, gdzie tak naprawdę nie ma poszczególnych ognisk, a zakażeń jest więcej. U nas ta liczba stałej transmisji ukształtowała się na poziomie mniej więcej od 300 do 400 przypadków. Kiedy pojawiają się ogniska, ta liczba rośnie” – wskazał rzecznik.

Dodał, że „w tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba osób zakażonych i zakażenia rosną”.

„Jeżeli przyjmiemy, że jeszcze 25 marca mieliśmy wskaźnik zakażeń na poziomie 2,6, czyli jedna osoba zakażała 2,6 innych osób, a dzisiaj mamy ten wskaźnik na poziomie 1,11 to nie możemy mówić o tym, że skala zakażeń rośnie” – wyjaśnił rzecznik.

Podkreślił, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się z wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej, czy ostatnio w kopalniach.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 13 tys. testów. Przypomniał także, iż liczba laboratoriów diagnostycznych wzrosła do 100.

Rzecznik podkreślił, że w środę opublikowano rządowy projekt rozporządzenia dotyczący m.in. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach. Zakaz pracy w kilku miejscach ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19.

„Listę pracowników pracujących przy osobach zakażonych każdorazowo tworzy dyrekcja placówki informując o tym pracownika i przekazując taką listę do NFZ i wojewody” – powiedział Andrusiewicz.

Zwrócił uwagę, że w projekcie rozporządzenia znalazł się także zapis dotyczący tzw. „drive thru”.

„Będzie tam zapis o tym, że inspektor nadzoru sanitarno-epidemiologicznego może zwolnić daną osobę z kwarantanny na czas przejazdu na badanie diagnostyczne pod kątem COVID-19” – wyjaśnił.

Dodał, że do piątku można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano o 141 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, łącznie jest ich 12 tys. 781. Resort podał, że zmarły kolejne cztery osoby, w sumie zanotowano 628 zgonów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl