fot. sxc.hu

Ministerstwo Zdrowia chce uregulowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Resort proponuje, by w zależności od zawodu były ustalone współczynniki odnoszące się do średniej płacy krajowej. W ramach danej grupy zawodowej ma być kilka stawek – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Zdrowia na razie nie podaje jednak szczegółów ws. minimalnych pensji dla osób pracujących w placówkach medycznych. Najpierw ta kwestia ma być m.in. omówiona z partnerami społecznymi.

Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie odbiera zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Jak dodaje, niezbędne są szerokie konsultacje w tej kwestii.

– Środowisko lekarskie, zwraca uwagę, że istnieją takie grupy lekarzy i takie sytuacje, w których te wynagrodzenia są rażąco niskie. To jeśli chodzi o środowisko lekarskie. Jeśli chodzi w ogóle o ochronę zdrowia, to jest w niej dużo różnych grup zawodowych i też problemy z wynagrodzeniami są znane od dawna. Ostatnio, najbardziej znany problem niedostatecznych wynagrodzeń pielęgniarek i on jest rozwiązywany, nie bez trudności, ale jest rozwiązywany. Problemy więc istnieją i oczywiście potrzebna jest bardzo szeroka konsultacja – mówi Romuald Krajewski.

Według resortu zdrowia ustawa o płacach w ochronie Zdrowia zobowiązywałaby do zawarcia porozumienia miedzy związkowcami, a  pracodawcą w danej placówce. Ustawa ma też określić datę osiągnięcia minimalnego wynagrodzenia.

                                                                                        RIRM

drukuj