fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Zależy nam, aby aktywność seniorów była większa, żeby ludzie nie pozostawali samotni

Zależy nam na tym, aby aktywność seniorów była większa, żeby ludzie nie pozostawali samotni. Szczególnie ważne jest to w mniejszych gminach i miejscowościach. W mieście oferta dla ludzi starszych jest bogatsza, a w mniejszych jednostkach wciąż potrzebujemy działań – zaznaczył Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Obchodzimy dziś Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Stanisław Szwed zwrócił uwagę, iż programy, które rząd kieruje do osób starszych, mają na celu poprawienie sytuacji materialnej seniorów oraz stworzenie im możliwości wyjścia z domu. Wiceminister podał przykłady programów, które są obecnie realizowane z myślą o ludziach starszych.

– Od 1 maja br. weszła w życie 13-ta emerytura. To prawie 10 mln osób, które pobierały świadczenia emerytalne czy rentowne i inne kwestie związane z systemem emerytalnym, a otrzymały wsparcie w kwocie 888 zł. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie – przy dalszym kontunuowaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też i dobrej sytuacji budżetowej w przyszłym roku – będziemy mogli powtórzyć (…). Inna kwestia to podniesienie najniższej emerytury od 1 marca 2019 r. dla emerytów, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy czy rent socjalnych i rodzinnych do 1100 zł. To też w znaczny sposób poprawiło sytuację seniorów (…). Kolejnym realizowanym programem jest Emerytura Mama plus. Dla wszystkich mam, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci, a nie miały uprawnień do świadczenia emerytalnego bądź miały świadczenie emerytalne niższe niż minimalne emerytury – wyliczał polityk.

Gość Radia Maryja podkreślił, że państwo polskie większe środki pieniężne przeznacza na program „Senior plus”. Stwarza on możliwość zakładania przez samorządy zarówno dziennych domów dla osób starszych, jak i klubów seniora.

– W 2019 roku powstanie ponad 500 takich jednostek. Jest to dobry mechanizm, gdzie poprzez samorządy dopłacamy zarówno do utworzenia takiego domu czy klubu, ale również do uczestnictwa. Osoby starsze mogą się spotykać codziennie, mają zajęcia, mogą wyjeżdżać na wycieczki. Jest także program ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych), który jest skierowany do samorządów. Na „Senior plus” przeznaczamy 80 mln zł, a na ASOS 40 mln zł. Są to fundusze dla stowarzyszeń, które organizują miękkie projekty: można zorganizować wyjazd, albo kogoś zaprosić. Zależy nam na tym, aby aktywność seniorów była większa, żeby ludzie nie pozostawali samotni. Szczególnie ważne jest to w mniejszych gminach i miejscowościach. W mieście oferta dla ludzi starszych jest bogatsza, a w mniejszych jednostkach potrzebujemy działań – akcentował wiceminister.

Cała rozmowa z wiceministrem Stanisławem Szwedem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj