fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] S. Szwed o programie „500 plus”: To jest rozwiązanie, na które czekały polskie rodziny

Program „500 plus” jest rozwiązaniem, na które czekały polskie rodziny. […] To są naprawdę dobrze wydane środki publiczne i z tego możemy się tylko cieszyć mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy rozszerzającą rządowy program „500 plus” na pierwsze dziecko. Wnioski o świadczenia można będzie składać od 1 lipca.

Jesteśmy już przygotowani. To jest rozwiązanie, na które czekały polskie rodziny. To też jest realizacja naszych zobowiązań, że polityka rodzinna Prawa i Sprawiedliwości jest najważniejsza. […] Nigdy wcześniej polska rodzina nie miała takiej możliwości, kiedy jest wzrost gospodarczy, aby mogła być też traktowana godniej. Ważnym dla nas czynnikiem w tym zakresie jest tutaj również demografia. Ci wszyscy oponenci, którzy krytykowali program, już dziś nie wiedzą, co mówić – zwrócił uwagę Stanisław Szwed.

Prawo do świadczenia „500 plus” będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do osiemnastego roku życia. Obecnie z programu korzysta ponad 3,5 mln dzieci. W nowej odsłonie liczba ta wzrośnie blisko dwukrotnie.

Mamy wypracowane zyski. Mamy dobrze rozwijającą się gospodarkę, więc tymi owocami dzielimy się z całym społeczeństwem, a nie z elitami, czy wąską grupą tak było przecież do czynienia za naszych poprzedników. To są naprawdę dobrze wydane środki publiczne i z tego możemy się tylko cieszyć. Tym bardziej, że wszystkie badania pokazują, że ten program jest bardzo dobrze odbierany nie tylko przez polskie rodziny, ale również w Europie. To jest dla nas budujące, że część państw europejskich taki program też wdraża w życie – dodał wiceszef MRPiPS.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia „500 plus”, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przekazać ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Cała rozmowa ze Stanisławem Szwedem w piątkowych „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl