[TYLKO U NAS] S. Szwed: Totalna opozycja walczy z ochroną życia, a rządowi zarzuca, że nie wspiera osób niepełnosprawnych

Myślę że osoby protestujące w Sejmie są pod  wpływem pewnym środowisk, które nie są nam przyjazne i stąd bierze się problem – ocenił Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej był gościem w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Bardzo nam zależało, żeby doszło do porozumienia między stroną rządową a protestującymi – podkreślał gość Radia Maryja. Jak zauważył, sytuacja finansowa osób niepełnosprawnych w ostatnim czasie poprawiła się.

­– Świadczenie renty socjalnej, jak również świadczenie na opiekuna, który opiekuje się daną osobą – tzw. świadczenie pielęgnacyjne – też w tej chwili jest wyższe, od stycznia ono wynosi 1470 zł. W stosunku do 2015 roku wzrosło o 300 zł. Do tego trzeba doliczyć (…) zasiłek pielęgnacyjny – wprawdzie na poziomie 153 zł, ale też jest. Czyli łącznie – zarówno podopieczny, jak i opiekun – to jest 2500 tys. złotych netto na miesiąc. To już jest jakieś wsparcie – mówił wiceminister Szwed.

Realizujemy program Rodzina 500 plus, gdzie też dla osób niepełnosprawnych to kryterium dochodowe na poziomie 1200 zł i obejmuje 90 proc. dzieci z niepełnosprawnością (…) i program „Za życiem”. W tej chwili drugi etap będzie wdrażany w życie poprzez ustawy w Sejmie. I tam też jest wsparcie – m.in. opieka wytchnieniowa, możliwość innego wsparcia – przypomniał.

 Jeżeli policzymy wsparcie, które w 2017 roku trafiło do osób niepełnosprawnych, to było ono na poziomie 17,5 mld zł – wskazał wiceminister.

– To jest  3 mld więcej niż w roku 2015, czyli to jest znaczne wsparcie. Ale to też oczywiście nie jest wszystko, bo jak mówimy o rozwiązaniach systemowych, to w tych rozwiązaniach (…) najważniejszą rzeczą jest zmiana orzecznictwa. Poprzednicy 8 lat zapowiadali zmiany w orzecznictwie i nic w tej sprawie nie zrobili – powiedział, dodając że resort jest już na etapie „ostatnich konsultacji, jeśli chodzi o problem orzecznictwa.

Pytany, czy są szanse na powodzenie w negocjacjach, wiceminister rodziny odpowiedział, że „do kompromisu musi być też gotowa druga strona”. Jego zdaniem trudna sytuacja negocjacyjna może wynikać z tego, że w konflikt po stronie protestujących zaangażowali się politycy totalnej opozycji.

– To posłowie, którzy z jednej strony walczą z ochroną życia, a z drugiej zarzucają nam, że my nie wspieramy osób niepełnosprawnych – zauważył.

Całości wypowiedzi wiceministra Stanisława Szweda można wysłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj