fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] S. Szwed o 500 plus: Nie potwierdziły się głosy opozycji, że rodziny będą marnotrawić te środki

Oczywiście nie potwierdziły się głosy opozycji, która mówiła, że będziemy marnotrawić te środki. Rodziny wiedzą co robić z tymi pieniędzmi. Są one dobrze inwestowane, np. na dodatkowe lekcje. Poza sytuacją materialną poprawił się wskaźnik demograficzny w naszym kraju – mówił w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odniósł się do 3. rocznicy funkcjonowania rządowego programu Rodzina 500 plus. 

W poniedziałek minęły dokładnie trzy lata od wprowadzenia programu 500 plus. Do polskich rodzin w tym czasie trafiło ponad 67 mld zł.

– Mamy mały jubileusz, ale bardzo znaczący dla polskich rodzin, ponieważ przywróciliśmy godność polskiej rodzinie. Dodatkowo pieniądze z programu 500 plus poprawiły sytuację materialną wśród rodzin. Już nie mówimy o biedzie i ubóstwie w tak dużym stopniu, jak trzy lata temu. Wskaźniki pokazują, że dużo się w polskich rodzinach poprawiło. Są to dobre wiadomości. Oczywiście nie potwierdziły się głosy opozycji, która mówiła, że będziemy marnotrawić te środki. Rodziny wiedzą co robić z tymi pieniędzmi, są one dobrze inwestowane, np. na dodatkowe lekcje. Poza sytuacją materialną poprawił się wskaźnik demograficzny w naszym kraju – powiedział Stanisław Szwed.

Opozycja atakowała program 500 plus. Argumentowano, że nie wszystkie małżeństwa mogą pozwolić sobie na więcej niż jedno dziecko. Pojawiały się pytania: Dlaczego program nie dotyczy także pierwszego dziecka?

– Po trzech latach cieszymy się, że możemy rozszerzyć program (…). Poprzez wprowadzeniu programu 500 plus na pierwsze dziecko będziemy prawie liderami w Europie, jeśli chodzi o przeznaczanie środków na politykę rodzinną, ponieważ będzie ona na poziomie 4 proc. PKB. Jak zaczynaliśmy w 2015 r., wynosiło to 1,7 proc. PKB. Dzisiaj odpowiedzialnie mówimy, że Polskę stać na to, żeby ten program rozszerzyć (…). Priorytetem obecnego rządu jest rodzina, stąd nacisk na program 500 plus – podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Cała rozmowa ze Stanisławem Szwedem w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj] 

RIRM    

drukuj