fot. PAP/Andrzej Grygiel

12 mln zł trafi do województwa śląskiego z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Kolejne środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiają na południe województwa śląskiego. Do tej pory to 220 mln zł, o czym w Bielsku-Białej mówili minister rolnictwa Grzegorz Puda i wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

12 miliardów złotych – tyle otrzymają samorządy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pierwsza transza w wysokości sześciu miliardów złotych trafiła latem do wszystkich gmin i powiatów w kraju. Teraz rozstrzygnięto pierwszy nabór wniosków konkursowych.

– Inwestycje, które zgłaszały samorządy to były najczęściej inwestycje drogowe, edukacyjne (budowa przedszkoli), ale też kulturalne, ochrony środowiska (kanalizacje, wodociągi) – poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W pierwszej transzy, jaka latem trafiła do samorządów, jedną z najwyższych kwot otrzymało miasto Bielsko-Biała – 34,5 mln zł.

– Zaczynamy od dróg, kanalizacji, ale są też inwestycje w hale sportowe, inwestycje w infrastrukturę związaną ze zdrowiem, w inwestycje poprawiające komfort życia wszystkich mieszkańców naszego regionu – wskazał Przemysław Drabek, poseł PiS.

W kolejnej transzy samorządy mogą liczyć na mniejsze pieniądze. Trafią one jednak do tych miejsc, gdzie gminy nie dysponują dużymi środkami w ramach własnego budżetu. Pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych mają pobudzić rozwój.

– Podtrzymywać miejsca pracy, a przede wszystkim doprowadzić do tego, aby w momencie, kiedy uda się wyjść z pandemii, żebyśmy mogli, jako gospodarka z dobrym kołem zamachowym rozpocząć dalsze działania – stwierdził Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ogólnie na południe całego województwa śląskiego (w dwóch transzach) trafiło już 220 mln zł. Część pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przeznaczonych na rolnictwo,  czyli na działania realizowane tam, gdzie istniały PGR-y. Fundusz nie może refundować inwestycji już zakończonych.

TV Trwam News

drukuj