fot. flickr.com

UE szykuje cięcia w budżecie – Polska może stracić 13 mld euro

W Brukseli szykowane są duże cięcia w wieloletnim budżecie, na których Polska mogłaby stracić nawet 13 mld euro – napisała „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła unijne.

Blisko 60 i 40 mld euro – odpowiednio z polityki rolnej i spójności – miałoby trafić na ekologię – powiedział gazecie unijny dyplomata. A to z koperty dla Polski mogłoby oznaczać ubytek blisko 13 mld euro.

Wytyczne do wieloletniego budżetu UE mają być mniej korzystne dla naszego kraju niż te z projektu KE sprzed ponad roku. Tamten projekt przewidywał w sumie 91,4 mld euro.

Europoseł PiS-u, Zbigniew Kuźmiuk uspokaja i podkreśla, że o kształcie i priorytetach wydatkowania środków zdecyduje już nowy skład KE.

– Nowa Komisja nie przedstawi nowego projektu budżetu, bo to nie jest możliwe. To jest skomplikowana machina. Ale będzie musiała podłożyć pieniądze pod swoje priorytety, bo te priorytety zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Wtedy tak na dobre rozpoczną się negocjacje budżetowe. W Polsce jakiś czas temu doszło do spotkania państw reprezentujących „klub przyjaciół spójności”. Wspólnie przyjęły one stanowisko, że cięcia w polityce spójności są niedopuszczalne. Miejmy nadzieję, że to stanowisko będzie bronione na posiedzeniu Rady Europejskiej, bo ona tak naprawdę ostatecznie decyduje o kształcie budżetu – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Negocjacje budżetu na lata 2021-2027 ma przyspieszać przewodnicząca obecnie pracom UE Finlandia, choć finalizować je będzie już prezydencja niemiecka.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl