J. Włosowicz: UE wymusza wiele zachowań w poszczególnych krajach

W Parlamencie Europejskim odbyła się Międzyinstytucjonalna konferencja z udziałem parlamentów narodowych nt. przyszłego finansowania. Podczas spotkania podniesiono sprawy m.in. lepszej współpracy między UE, a politykami współodpowiedzialnymi za budżety krajów Wspólnoty i hipotetycznej sytuacji budżetu po Brexicie. W konferencji uczestniczył były poseł PE, a obecnie senator Jacek Włosowicz.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego, w audycji „Z Parlamentu Europejskiego” w TV Trwam, mówił, że Brexit był efektem polityki Unii Europejskiej w stosunku do poszczególnych krajów Wspólnoty oraz narzucania przez nią ograniczeń w sektorze gospodarczym.

– Ten główny pomysł – wprowadzania pewnych rozwiązań na siłę szczególnie z zakresu spoza gospodarki – nie podobał się Europejczykom. To, że Brytyjczycy zagłosowali za wystąpieniem z UE, jest obrazem tego, że UE wymusza wiele zachowań w poszczególnych krajach. Nie jest tak, że dobrą kampanią pan Farage ze swoją partią przekonał Brytyjczyków do zagłosowania za wyjściem. UE powinna nam znosić bariery szczególnie w gospodarce, handlu. Ostatnie dwadzieścia lat pokazuje, że gdy weszła na inne obszary ten projekt jest mocno dołujący – podkreślił Jacek Włosowicz.

Odnosząc się do dofinansowania Polski senator wskazał, że powinniśmy korzystać z tych pieniędzy lepiej niż w latach 2007-2013.

– Mamy, ile mamy. Musimy to wykorzystać w lepszej perspektywie niż w latach 2007-2013. Natomiast teraz naszym głównym priorytetem negocjacyjnym w przeglądzie, który za kilka miesięcy będzie, jest to, żeby utrzymać koperty narodowe zarówno w polityce rolnej, jak i w programie spójności. Pojawił się problem migracyjny. Skoro już jest, nie możemy od tego uciekać, więc tutaj jakieś środki muszą być znalezione. Natomiast, jeśli chodzi o WPR, powinniśmy iść dalej ramię w ramię z Francuzami – dodał były poseł do PE.

Cały wywiad można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj