Decyzja o mocy terminala LNG w Świnoujściu jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o ewentualnym powiększeniu mocy regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu. Możliwe jest zwiększenie jej do nawet 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Jak zapewniają władze spółki zarządzającej portem – firmy Gaz-System – obecnie trwają wielowariantowe analizy w tej sprawie.

Na razie moc terminala to 5 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie – jest to jedna trzecia zapotrzebowania na gaz całej Polski. Jednak inwestycja została wybudowana w sposób dający możliwość stałego powiększania.

Ewentualna decyzja o zwiększeniu mocy terminala musi być dobrze przemyślana, ponieważ stanowi element szerszej strategii – wskazuje rzecznik Gaz-Systemu, dr Tomasz Pietrasieński.

– Najważniejsze jest to, żeby Polska była bezpieczna pod względem gazowym, żeby gaz dostarczony do Polski był dostarczany z różnych źródeł i przez różnych dostawców. Widzimy, że do Świnoujścia wpływają statki, widzimy zainteresowanie firm i biorąc to pod uwagę prowadzimy wszelkie analizy mające na celu podjęcie ewentualnej decyzji o rozbudowie – powiedział dr Tomasz Pietrasieński.

Pierwszy statek z gazem, wpłynął do terminala w Świnoujściu w czerwcu. Oprócz stałych dostaw surowca z Kataru, port ma w przyszłości obsługiwać także ładunki w ramach umów krótkoterminowych.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl