fot. p.wikipedia.org

Rośnie liczba przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

W portach w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszym półroczu tego roku przeładowano ponad 14 mln ton towarów. To o 12 proc. więcej niż przed rokiem. Te dane odzwierciedlają dobrą kondycję polskiej gospodarki – wskazuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

– Na szczycie tabeli wzrostów znajdują się węgiel i ruda, jak również ropa i przetwory. To świadczy o tym, że gospodarka polska rozwija się bardzo dynamicznie, bardzo szybko. Porty – jako barometr tego, co dzieje się w gospodarce krajowej – odzwierciedlają trend wzrostowy. Stąd zawija do nas więcej statków, więcej towarów jest przeładowywanych. Stąd 12-procentowy wynik na plusie w porównaniu do 2017 r. – tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska.

Z informacji spółki wynika także, że sam czerwiec br. okazał się dobrym miesiącem pod względem ilości obsłużonych towarów. Było ich o 25 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2017 r.

Zarząd szacuje, że 2018 r. powinien zakończyć się wynikiem przekraczającym 26 mln ton obsłużonych towarów. Obecnie Zarząd Portów realizuje pakiet inwestycyjny warty blisko 1,5 mld zł. Władze portów podkreślają, że efektem ma być wzrost konkurencyjności portów w Szczecinie i Świnoujściu.

RIRM

drukuj