Dekomunizacja w Szczecinie

Jedna z głównych ulic w Szczecinie, która do tej pory nosiła nazwę Obrońców Stalingradu, w związku z ustawą dekomunizacyjną, zakazującą promowania ustroju komunistycznego, otrzyma nowego patrona. Będzie teraz nosić nazwę Edmunda Bałuki, jednego z przywódców strajku w Stoczni Szczecińskiej.

Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie 2 września 2016 roku. Jednostki samorządu terytorialnego miały dwanaście miesięcy na zmianę nazwy ulic. W związku z biernością niektórych samorządów możliwość decyzji ws. wykonania prawa posiada wojewoda. Wojewoda zachodniopomorski wydał zarządzenie, na mocy którego zostały zmienione nazwy ulic w Pyrzycach, Trzcińsku-Zdroju, Wałczu oraz Węgorzynie.

Nazwa ulicy Obrońców Stalingradu jednoznacznie kojarzyła się z ustrojem, którego propagowania zabrania polskie prawo. Jak podkreśla prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Głównego w Szczecinie, Bitwa o Stalingrad to starcie dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego z komunistycznym. Dlatego dla tej nazwy nie mogło być miejsca w przestrzeni publicznej.

– Ta nazwa jest jedną z symbolicznych form dominacji Sowietów nad Polską w okresie komunizmu, dlatego ta przesłanka zadecydowała o tym, że zakwestionowano nazwę niewątpliwie związaną i ze Związkiem Sowieckim, i z dziedzictwem komunizmu – akcentuje prof. Krzysztof Kowalczyk.

Dyrektor Archiwum Głównego w Szczecinie podkreśla, że człowiek, którego teraz nazwiskiem nazwano ulice, jest osobą zasłużoną dla Szczecina.

– Edmund Bałuka to działacz robotniczy, dosyć istotna postać dla Szczecina. To człowiek, który w grudniu 1970 roku brał udział w strajkach, był  również w komitecie strajkowym. W 1971 roku w styczniu był jednym z tych, którzy rozmawiali z Edwardem Gierkiem – zaznacza profesor.

Jak zapowiada wiceprezydent Szczecina Marcin Pawlicki, to kolejny etap dekomunizacji w Szczecinie. Wcześniej z centrum miasta zniknął obelisk upamiętniający Armię Czerwoną.

– Niedługo likwidowany będzie pomnik u zbiegu ulicy Nehringa i Pokoju. To bardzo dobry moment, gdzie te oznaki komuny z przestrzeni naszego miasta znikają. Bardzo cieszę się z tego powodu – podkreśla wiceprezydent Szczecina.

Zmiana nazw ulic nie wiąże się z koniecznością wymiany dokumentów przez mieszkańców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl