Zidentyfikowano kolejne ofiary zbrodni komunistycznych

Genetykom pracującym nad identyfikacją ofiar zbrodni komunistycznych udało się ustalić tożsamość dziesięciu kolejnych osób. Jak poinformował dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie, trwają intensywne prace, by poznać dane kolejnych osób.

Dr Ossowski dodał, że wśród badanych są szczególnie szczątki znalezione w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach oraz w Białymstoku.

Analizujemy dwa największe miejsca w Polsce. W tej chwili jest to głównie Areszt Śledczy w Białymstoku oraz warszawskie Powązki. Materiał z Powązek został już całkowicie przebadany, natomiast teraz pracujemy nad trudniejszym materiałem, który również się tam znajduje. Staramy się poszerzyć badanie genetyczne. Być może dzięki temu uda nam się zidentyfikować kolejne osoby. W przypadku Powązek wdrażamy najnowocześniejsze technologie dostępne na świecie. Na dzień dzisiejszy zakończyliśmy badania genetyczne 400 ofiar. Nie oznacza oczywiście, że wszystkie spośród nich zidentyfikowaliśmy. Problem polega na tym, że potrzebujemy materiału porównawczego – powiedział dr Ossowski.

Badacze i śledczy apelują do rodzin ofiar komunistycznego reżimu o przekazywanie próbek materiału genetycznego do badań porównawczych. Pion śledczy IPN-u nie podaje dotychczas szczegółów dotyczących tożsamości osób zidentyfikowanych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl