fot. PAP/Marcin Obara

Trwa ostatni etap prac IPN przy ul. Rakowieckiej

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania na terenie dawnego więzienia na warszawskim Mokotowie. To ósmy i ostatni etap prac IPN przy ul. Rakowieckiej.

Poszukiwania na terenie byłego komunistycznego więzienia rozpoczęły się w 2016 roku. Pracami zespołu kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni etap poszukiwań obejmuje teren jednego z dawnych spacerniaków od ul. Rakowieckiej i ul. Kazimierzowskiej.

W ocenie prof. Krzysztofa Szwagrzyka to prawdopodobnie na tym obszarze mogą znajdować się kości polskich bohaterów.

– Wydawać by się mogło, że to wręcz niemożliwe, aby w miejscu, gdzie spacerują więźniowie, można było jednocześnie lokalizować miejsca pochówku, ale nie mówimy o tym samym czasie. Mówimy o tym, że ofiary grzebano wcześniej, a potem zrobiono tam spacerniaki. Zwłoki grzebano albo na obrzeżach spacerniaków, albo tego konkretnego spacerniaka. Chciałbym przypomnieć chociażby nasze działania sprzed trzech lat, kiedy właśnie na terenie spacerniaków (tych zbudowanych w latach 80-tych) mieliśmy szczątki ludzi pomordowanych na terenie więzienia, a szczególnie myślimy, że są to zamordowani w tzw. Pałacu Cudów – mówił wiceprezes IPN.

Tak zwany Pałac Cudów był częścią mokotowskiego więzienia, gdzie dokonywano brutalnych przesłuchań i egzekucji.

Ostatni etap poszukiwań IPN na terenie przy ulicy Rakowieckiej potrwa do końca lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl