fot. flickr.com

AKO wsparły polskie władze ws. nowelizacji ustawy o IPN

Akademickie Kluby Obywatelskie z całego kraju poparły władze RP w obliczu antypolskiej kampanii prowadzonej w związku z nowelą o IPN. „Rząd, Prezydent RP oraz Parlament powinny twardo stać na gruncie prawdy i nie ulegać antypolskim środkom przekazu, politykom i ludziom złej woli, którym zależy na eskalacji sztucznego konfliktu” – czytamy w oświadczeniu AKO.

Zaznaczono w nim, że „Polska ma niezbywalne prawo do samostanowienia prawa oraz zgodnego z udokumentowanymi faktami historycznymi ukazywania dziejów naszego Państwa i Narodu, a także obrony swojego dobrego imienia”.

AKO wyraziły też sprzeciw wobec fałszowania historii tj. oskarżania Polaków i polskie państwo o systemowe współuczestnictwo w Holokauście.

Trzeba stanowczo głosić prawdę. O to apelujemy i popieramy polskie władze – podkreślił prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący AKO im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Agresja, która się pojawia w skali międzynarodowej przeciwko Polsce i przypisywanie państwu polskiemu, które w czasie wojny było państwem podziemnym, i narodowi polskiemu, który był przecież po Żydach największą ofiarą w czasie II wojny światowej, przypisywanie sprawstwa Holokaustu jest po prostu nie do zniesienia. Szczególnie nas boli to, że w tej sprawie polska opinia publiczna nie jest jednolita. Próbuje się wykorzystywać tę problematykę także do wewnętrznych rozgrywek politycznych. Chcieliśmy powiedzieć, że twardo stajemy w obronie działań rządu. Uważamy, że te działania są bardzo słuszne. Trzeba bronić prawdy i godności zarówno naszego narodu, jak i państwa – zaznaczył prof. Mikołajczak.

AKO im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego zaapelowały też do polskiej opinii publicznej, aby ws. dobrego imienia Polski wypowiadała się jednym głosem.

Ta sfera nie może być przedmiotem sporu politycznego, a zwłaszcza rozgrywanego na forum międzynarodowym” – zaznaczono.

Oświadczenie można podpisać [tutaj].

RIRM

drukuj