fot., PAP/Radek Pietruszka

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił ofiary Holokaustu

W Warszawie Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił ofiary Holokaustu. Wiceprezes Instytutu, Mateusz Szpytma, złożył wieniec przy Pomniku Umschlagplatz. Z tego miejsca do niemieckiego obozu zagłady w Treblince trafiło ok. 300 tys. osób.

27 stycznia 2021 roku przypada [Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu]. Tego dnia, 76 lat temu, uwolniono więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Przypominamy dziś o tragedii milionów Żydów, którzy zginęli tylko ze względu na swoją narodowość. Wielu z nich było obywatelami Polski, dlatego to także ogromna strata dla naszego narodu – podkreślał wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma.

Wiceprezes IPN rano upamiętnił zamordowanych w miejscu, gdzie funkcjonowało stworzone przez Niemców getto warszawskie. [czytaj więcej]

– Mamy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspominamy 6 mln europejskich Żydów, którzy zostali zamordowani, którzy zostali zgładzeni przez niemieckich okupantów. Połowa osób była obywatelami Rzeczypospolitej i państwo polskie musi pamiętać o każdej z tych osób, a miejsce, w którym się znajdujemy jest szczególne, bo tutaj skoncentrowano i wysłano do Treblinki niemal 300 tys. warszawskich Żydów – wskazał Mateusz Szpytma.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1354356889614749697

Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar zagłady szacowana jest na – według różnych źródeł – od 2,6 do 3,3 mln osób.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj