Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił ofiary Holokaustu
W Warszawie Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił ofiary Holokaustu. Wiceprezes Instytutu, Mateusz Szpytma, złożył wieniec przy Pomniku Umschlagplatz. Z tego miejsca do niemieckiego obozu zagłady w Treblince trafiło ok. 300 tys. osób.
27 stycznia 2021 roku przypada [Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu]. Tego dnia, 76 lat temu, uwolniono więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
27 stycznia 1945 r., w dniu, w którym obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony przez Armię Czerwoną zakończyła się gehenna więzionych w nim osób.
Uwolnienia doczekało jedynie nieco ponad 7 tys. więźniów. 1,1 mln zostało zgładzonych przez niemiecką machinę terroru… pic.twitter.com/beVSMJ1qmh
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) January 27, 2021
Przypominamy dziś o tragedii milionów Żydów, którzy zginęli tylko ze względu na swoją narodowość. Wielu z nich było obywatelami Polski, dlatego to także ogromna strata dla naszego narodu – podkreślał wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma.
Wiceprezes IPN rano upamiętnił zamordowanych w miejscu, gdzie funkcjonowało stworzone przez Niemców getto warszawskie. [czytaj więcej]
– Mamy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspominamy 6 mln europejskich Żydów, którzy zostali zamordowani, którzy zostali zgładzeni przez niemieckich okupantów. Połowa osób była obywatelami Rzeczypospolitej i państwo polskie musi pamiętać o każdej z tych osób, a miejsce, w którym się znajdujemy jest szczególne, bo tutaj skoncentrowano i wysłano do Treblinki niemal 300 tys. warszawskich Żydów – wskazał Mateusz Szpytma.
40 lat temu rozpoczął się strajk gen. „Solidarności“ Regionu Podbeskidzie.
W kulminacyjnym momencie w proteście uczestniczyło ok. 200 000 osób.
Po 10 dniach podpisano porozumienie, spełniające żądania strajkujących.
Uroczystości IPN z tej okazji:👇https://t.co/n3JAv3zq5n pic.twitter.com/xetBbHH7yV
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) January 27, 2021
Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar zagłady szacowana jest na – według różnych źródeł – od 2,6 do 3,3 mln osób.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM