fot. PAP/Valdemar Doveiko

Na cmentarzu w Kurkliszkach spoczęły szczątki żołnierzy z Polski i Litwy poległych podczas wojny w 1920 roku

Na Litwie odbył się pogrzeb polskich i litewskich żołnierzy poległych podczas wojny w 1920 roku. Zbiorową mogiłę odnalazł Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Nieopodal stacji kolejowej Zawiasy, 30 km na północny zachód od Wilna odbyła się jedna z ostatnich potyczek wojny 1920 roku. Naprzeciwko siebie do walki stanęli Polacy i Litwini.

– Zbrojny konflikt polsko-litewski sprzed 100 lat to temat bolesny dla obu narodów, jednak coraz częściej potrafimy o nim rozmawiać bez złych emocji i uprzedzeń – oznajmiła Urszula Doroszewska, ambasador Polski na Litwie.

Po potyczkach pozostały jedynie bezimienne mogiły żołnierzy.

– Znaki pamięci toczonych wówczas walk stanowią groby wojenne, w których spoczywają obok siebie żołnierze nierzadko walczący po przeciwnych stronach frontu – napisał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, w liście, który odczytał płk Sławomir Pawlikowski.

Szczątki czternastu poległych polskich i litewskich żołnierzy odnalazł Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Złożone były w jednej mogile. Honor poległym oddali polscy i litewscy żołnierze.

– Zarówno dla Polaków, jak i dla Litwinów pamięć o tych, którzy przelewali krew za Ojczyznę jest silnym spoiwem naszych narodowych tożsamości –  powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN.

Podczas homilii metropolita wileński podkreślał, że żołnierze, którzy walczą w obronie kraju, walczą o pokój. I tego szczególnie potrzebuje Ukraina. Jeśli chcemy pokoju, musimy działać na rzecz sprawiedliwości.

– To jest zaproszenie dla nas do budowania braterstwa w społeczeństwie między naszymi narodami i na świecie. Terroryzm, który widzimy obecnie na Ukrainie, przypomina nam, jak ważny jest ten pokój w budowaniu świata, w którym brat nie będzie walczył przeciwko bratu – stwierdził ks. abp Gintaras Grušas, metropolita wileński.

Szczątki poległych spoczęły na cmentarzu w Kurkliszkach. Tożsamość żołnierzy będzie ustalana.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl