fot. facebook.com/Vilniaus-Šv-arkangelo-Rapolo-parapijaParafia-św-Rafała-Archanioła-Wilnie

Litwa: W Wilnie Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Z inicjatywy ambasady RP na Litwie w wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała Archanioła została odprawiona w sobotę po południu Msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Podczas liturgii ołtarz świątyni, w której m.in. znajduje się tablica upamiętniającą ofiary katyńskie, był przyozdobiony biało-czerwonymi kolorami i portretem pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Ze względu na sytuację epidemiczną udział w Mszy był możliwy jedynie online.

https://twitter.com/PLinLithuania/status/1380871958846439431

Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska w rozmowie z polskimi dziennikarzami wskazała, że obecne stosunki polityczne Litwy i Polski „to dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego”, a są one „oparte na wspólnych interesach i na takim myśleniu geopolitycznym”.

W ocenie ambasador wzajemne relacje obu krajów „to nie jest jakaś romantyczna mrzonka”, ich podstawę stanowi wspólny cel to „zabezpieczanie naszej niepodległości, niezależności od Rosji”.

Urszula Doroszewska przypomniała, że w budowaniu podstaw tych relacji „ogromną rolę odegrały osobiste kontakty między prezydentem Lechem Kaczyńskim a ówczesnym prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem”.

„Oni się świetnie rozumieli” – podkreśliła Urszula Doroszewska.

Prezydent Lech Kaczyński gościł na Litwie 16 razy. W Wilnie przebywał też z ostatnią wizytą zagraniczną 8 kwietnia 2010 roku, tuż przez tragedią smoleńską.

Litwa pamięta o prezydencie Kaczyńskim. W Wilnie przed trzema laty została odsłonięta tabliczka z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego w dwóch językach, litewskim i polskim. Przy polskiej wersji nazwiska umieszczony został Orzeł Biały.

Pamięć Lecha Kaczyńskiego upamiętnił też rejon wileński. W miejscowości Mejszagoła przed dworem Houwaltów jest pamiątkowa tablica, a plac przed dworem został nazwany imieniem prezydenta.

Przed dwoma laty w rafinerii PKN Orlen w litewskich Możejkach odsłonięto Kamień Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Możejki to największa polska inwestycja na Litwie zrealizowana dzięki wizji i determinacji Lecha Kaczyńskiego.

Na kamieniu pamiątkowym w Możejkach umieszczono nadpis: „Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez +Solidarność+. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl