fot. twitter.com/PLinRussia

Ambasador RP w Rosji: Katyń jest miejscem kaźni wielu narodów

Katyń jest miejscem, w którym ziemia jest pełna polskiej krwi, jest to też miejsce kaźni wielu narodów – oświadczył w sobotę ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski po uroczystościach na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu.

„To miejsce jest przepełnione ogromną traumą; miejsce, w którym ziemia jest pełna polskiej krwi” – powiedział dyplomata polskim mediom. Podkreślił, że każdy, kto może, powinien się znaleźć w tym miejscu 10 kwietnia.

„Trudno mi sobie jest wyobrazić, jak w tym pięknym spokojnym lesie w sposób brutalny dokonano mordu na tysiącach polskich oficerów. To miejsce powinno przypominać nam wszystkim, jakim wielkim złem i dramatem były czasy stalinizmu” – podkreślił ambasador Krzysztof Krajewski.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy krzyżu prawosławnym na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny. Przy krzyżu odmówiona została prawosławna, a następnie katolicka modlitwa za zmarłych i w intencji niewinnie zabitych.

W ceremonii uczestniczyli polscy dyplomaci z ambasady RP i Instytutu Polskiego w Moskwie oraz agencji konsularnej RP w Smoleńsku. Obecni byli wśród nich przedstawiciele ataszatu obrony, Policji i Straży Granicznej RP.

Jak zawsze podczas wizyt w Katyniu upamiętnione zostały również ofiary represji stalinowskich spoczywające w tzw. rosyjskiej części Zespołu Memorialnego. Polska delegacja złożyła wieńce pod pomnikiem znajdującym się w części rosyjskiej. Droga do niego wiedzie przez „dolinę śmierci” – miejsce masowych pochówków obywateli ZSRR – ofiar represji politycznych lat 30-50. XX wieku.

https://twitter.com/PLinRussia/status/1380832539225554946

W rozmowie z mediami ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, że ofiarami stalinizmu byli przedstawiciele różnych narodowości.

„Znajdowałem nazwiska brzmiące w języku niemieckim, w języku jidysz, w języku francuskim… To jest miejsce kaźni wielu narodów, kaźni systemu” – zauważył dyplomata, któremu towarzyszył w rosyjskiej części Memoriału jego dyrektor Aleksiej Sieryj.

W „polskiej” części Zespołu Memorialnego, którą stanowi Polski Cmentarz Wojenny, miejscem uroczystości był zespół ołtarzowy. Rozpoczęło ją uderzenie w dzwon, który zawieszony jest za ołtarzem w wykopie poniżej poziomu gruntu. Wydobywający się stamtąd dźwięk dzwonu symbolizuje prawdę wypływającą nawet spod ziemi.

https://twitter.com/PLinRussia/status/1380833583208759296

Ambasador RP i przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej kolejno złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie rozpoczęła się polowa Msza święta. Obecni na niej byli także pracownicy Zespołu Memorialnego, nauczycielki i uczniowie Szkoły nr 8 w Smoleńsku współpracującej z Polską, duchowni prawosławni.

https://twitter.com/PLinRussia/status/1380834327181803521

Uroczystość zakończyło zapalenie zniczy na mogiłach zbiorowych i dwóch grobach imiennych: generała Bronisława Bohaterewicza i generała Mieczysława Smorawińskiego.

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody w Katyniu miały skromniejszy charakter – powiedział mediom ambasador Krzysztof Krajewski.

„Ale myślę, że były bardzo podniosłe” – dodał.

„Byliśmy w miejscu, w którym 10 kwietnia musimy się zawsze znajdować” – podkreślił. Wcześniej w sobotę, przed przyjazdem do Katynia, delegacja odwiedziła miejsce katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, by w 11. rocznicę katastrofy oddać hołd jej ofiarom.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl