fot. twitter.com/PLinHungary

Węgry: Uroczystość pod pomnikiem Memento-Smoleńsk w Budapeszcie

Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek wraz z małżonką Martą Gedeon złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Memento-Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

W uroczystości wzięli udział burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. Ze względu na restrykcje przeciwepidemiczne uroczystość miała bardzo kameralny charakter.

Pod pomnikiem Memento-Smoleńsk złożono też wieniec w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.

Pomnik Memento-Smoleńsk został odsłonięty w kwietniu 2018 roku w obecności premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest to duży pagórek o wysokości 1,5 m i średnicy 12 m, w który wbity jest krzyż z czarnego granitu o wysokości 4 m i szerokości 3 m. Według autora Sandora Gyuli Makoldiego pomnik nawiązuje zarówno do katastrofy smoleńskiej, jak i do zbrodni katyńskiej.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

PAP

drukuj