Rosyjskie myśliwce naruszyły fińską przestrzeń powietrzną

Rosyjskie myśliwce Su-27 dwukrotnie naruszyły w czwartek fińską przestrzeń powietrzną – poinformowało w piątek ministerstwo obrony Finlandii. Według rosyjskiego resortu obrony samoloty wykonywały lot szkoleniowy nad wodami neutralnymi i nie zboczyły z kursu.

Fińskie ministerstwo przekazało, że rosyjski Su-27 po raz pierwszy wleciał w przestrzeń powietrzną Finlandii w czwartek o godzinie 16.43 na południe od Porvoo, około 50 km na wschód od Helsinek, i pozostał tam przez około minutę. Po raz drugi Su-27 naruszył granicę o godzinie 21.33, również na południe od Porvoo.

Jak ocenił resort obrony Finlandii, „rosyjska aktywność powietrzna nad Morzem Bałtyckim była w czwartek bardzo wysoka”.

Fińska straż graniczna bada incydenty.

Tymczasem rosyjskie ministerstwo obrony podało, że samolot Su-27 wykonywał w czwartek planowany lot szkoleniowy nad wodami neutralnymi Zatoki Fińskiej.

„Lot odbywał się na ściśle określonej trasie. W trakcie lotu samolot nie zbaczał z trasy, co potwierdzają dane obiektywnej kontroli” – poinformowało ministerstwo.

Resort obrony Rosji oświadczył, że wszystkie loty rosyjskich samolotów odbywają się w ścisłej zgodności z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi wykorzystania przestrzeni powietrznej nad wodami neutralnymi, bez naruszania granic innych państw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl