fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę dot. porozumienia klimatycznego ONZ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która upoważnia szefa państwa do ratyfikacji porozumienia klimatycznego ONZ. Międzynarodowa umowa zobowiązuje kraje m.in. do ograniczania emisji dwutlenku węgla, walki ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem.

Ustawę wczoraj uchwalił Sejm, a Senat nie zaproponował do niej poprawek.

Poseł Anna Paluch, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa podkreśliła, że w porozumieniu uczestniczą już największe państwa świata.  Dodała, że polskim wkładem jest zapis mówiący o pochłanianiu CO2.

– W porozumieniu paryskim uczestniczą w zasadzie wszystkie państwa świata, w tym najwięksi emitenci zanieczyszczeń, jak Chiny, Stany Zjednoczone czy Indie. Porozumienie paryskie pozwala na podjęcie działań służących zmniejszeniu koncentracji dwutlenku węgla, jednak z uwzględnieniem specyfiki gospodarczej poszczególnych państw. Stanowi powrót do podstawowych ustaleń, przesłania ducha konwencji klimatycznej. Wkładem ministra środowiska prof. Jana Szyszko jest w tym dokumencie zapis o uwzględnieniu bilansu emisji i pochłanianiu dwutlenku węgla – zwróciła uwagę Anna Paluch.

Aby porozumienie paryskie mogło wejść w życie musiało je ratyfikować 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

Dotychczas ratyfikowały je już 73. państwa odpowiadające za blisko 60 proc. globalnych emisji. Porozumienie paryskie wejdzie w życie 4 listopada, tuż przed szczytem w Marrakeszu, gdzie odbędzie się pierwsze spotkanie stron paktu.

RIRM

drukuj