fot. PAP/EPA

Włoska prasa: Putin pomaga Łukaszence gromadzić uchodźców na granicy Litwy i Polski

Włoski dziennik „Corriere della Sera” pisze we wtorek, że prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi „podwójną grę” po upadku Kabulu i pomaga przywódcy Białorusi, Alaksandrowi Łukaszence, gromadzić uchodźców na granicy z Litwą i Polską, by wysłać ich do Europy.

W komentarzu publicysta Franco Venturini podkreśla: „Katastrofalne wycofanie Zachodu z Afganistanu nie zostało przyjęte w Moskwie z dialektyczną złośliwością, na jaką mogłyby pozwolić okoliczności”.

Przypomina zarazem, że Wladimir Putin skrytykował USA, zintensyfikował ćwiczenia wojskowe w Tadżykistanie, by pokazać prezydentowi Joe Bidenowi, że „nie będzie mógł stamtąd wysyłać swoich dronów” i otworzył ścisły dialog z talibami.

„Ale Kreml, tyle razy wcześniej tak ostry, sprawia wrażenie, jakby liczył się ze słowami. Może dlatego, że Moskwa nie może zapomnieć mniej chaotycznego, ale jednakowo upokarzającego wycofania sił ZSRR w 1988 roku? Możliwe” – zauważa włoski komentator międzynarodowy.

Jego zdaniem jest też inna interpretacja: „Władimir Putin prowadzi subtelną podwójną grę, wykorzystując relacje pana i wasala, jakie ma już z Białorusią Alaksandra Łukaszenki”.

W ocenie autora artykułu rząd w Mińsku, by „zemścić się za krytykę i zachodnie sankcje, ma zwyczaj hojnie rozdawać wizy wjazdowe, potem przewozić uchodźców na granicę z Litwą i z Polską i pomagać im przedostać się na terytorium europejskie”.

„Ci uchodźcy to ostatnio Afgańczycy, którzy po to, by uratować się po upadku Kabulu, przekroczyli granicę pakistańską, tadżycką, irańską albo schronili się nad Zatoką Perską” – zaznacza Franco Venturini.

Dodaje: „Litwa i Polska budują nowe mury, by się bronić i zmobilizowały swoje wojsko, ale pytanie, jakie zadawane jest uparcie w Brukseli, jest następujące: jak Białoruś mogłaby zaatakować Europę w tak wrażliwym punkcie, jak nielegalna imigracja bez aprobaty Putina?”

„Czy istnieje związek ze zbliżającymi się wyborami w Niemczech, skoro Afgańczycy chcą tam jechać? Czy to przypadek, że Władimir Putin ma przekazać Alaksandrowi Łukaszence wielką pomoc ekonomiczną i masowe dostawy broni?” – zapytał włoski publicysta.

Konstatuje: „Wiedzieliśmy: dzień po w Kabulu ma wiele wątków i właśnie się zaczął”.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl