fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydenci Polski i Włoch rozmawiali o przyszłości gospodarki UE po pandemii i Białorusi

Przyszłość gospodarki europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 oraz sytuacja na Białorusi były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Włoch Andrzeja Dudy i Sergio Mattarelli w Rzymie – przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda składa oficjalną wizytę we Włoszech; jest to – obok wizyty w Watykanie, która będzie miała miejsce w piątek – pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy w drugiej kadencji na stanowisku prezydenta RP.

W południe polski prezydent spotkał się z szefem włoskiego państwa Sergio Mattarellą. Polska para prezydencka wzięła też udział w śniadaniu wydanym przez włoskiego prezydenta i jego córkę Laurę.

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał, że tematem spotkania prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szczerski stwierdził, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał prezydencki minister, omówiono w tym kontekście także „poparcia dla tez zawartych w liście prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich”. Chodzi o list, który Andrzej Duda skierował pod koniec kwietnia br. do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zawierający pięciopunktowy plan dotyczący współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa.

Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak poinformował prezydencki minister, Andrzej Duda i Sergio Matarella wyrazili „wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze”.

Prezydenci podkreślili (mówił Krzysztof Szczerski), że „należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość. Andzrej Duda i Sergio Matarella zgodzili się, że „nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów”.

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA – poinformował Szczerski. Jak przekazał, prezydenci wskazali, że podstawą do tego jest wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach całego Sojuszu oraz podkreślili rolę Polski i Włoch jako krajów z dwóch flank NATO.

Tematem rozmowy prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Krzysztof Szczerski, prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Andrzej Duda i Sergio Matarella rozmawiali też o współpracy obu państw w walce z Covid-19 i w poszukiwaniu europejskiej szczepionki na koronawirusa. Prezydent Włoch podziękował za skierowanie do Lombardii kilka miesięcy temu polskiej misji medycznej.

Po spotkaniu z prezydentem Włoch prezydent RP spotka się z marszałek włoskiego Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy w cztery oczy z premierem Giuseppem Conte.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl