Litwa: myśliwce z misji NATO przechwyciły dwa rosyjskie samoloty

Stacjonujące na Litwie i w Estonii myśliwce NATO-wskiej misji ochrony powietrznej państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu dwukrotnie startowały w trybie alarmowym, by przechwycić rosyjskie samoloty – poinformował w poniedziałek litewski resort obrony.

Przed tygodniem maszyny przechwyciły i eskortowały bombowiec Su-24, a w niedzielę – samolot transportowy Ił-76. Obie maszyny przelatywały nad Morzem Bałtyckim pomiędzy obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji.

Przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39, których wspierają Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

PAP/RIRM

drukuj