fot. https://pixabay.com/

W przyszłą środę min. P. Czarnek będzie rozmawiał ze związkowcami nt. wcześniejszych emerytur nauczycieli

W przyszłą środę minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, spotka się ze związkowcami. Tematem rozmów będą wcześniejsze emerytury nauczycieli.

Nauczyciele możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury stracili w 2009 roku, kiedy na czele rządu PO-PSL stał Donald Tusk, a za sprawy oświaty  odpowiadała Katarzyna Hall. Teraz Ministerstwo Edukacji i Nauki chce do tego rozwiązania wrócić.

W tej sprawie z udziałem szefa resortu, prof. Przemysława Czarnka, 1 lutego odbędzie się specjalne spotkanie. Zaproszenie na nie otrzymali związkowcy, którzy uważają, że projekt związany jest z masowymi zwolnieniami w szkołach. Do omówienia jest kilka kwestii.

– Czy, kiedy, których roczników nauczycieli, od którego roku ewentualnie miałby dotyczyć ten przywilej przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycielską po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle, w związku również z tym, co jest absolutnie nieuniknione, czyli dużo mniejszą liczbą dzieci w polskich szkołach na przestrzeni kolejnych 4-5 lat. Nad tym się będziemy skupiać – na jakich zasadach ewentualnie przejście na tę emeryturę, co ze świadczeniami kompensacyjnymi, które wprowadził rząd Donalda Tuska, które są absolutnie nieudanym eksperymentem, to potwierdzają wszyscy nauczyciele – tłumaczy prof. Przemysław Czarnek.

Jak informował szef resortu edukacji, w kwestii wcześniejszych emerytur nauczycieli toczą się również rozmowy z prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertrudą Uścińską.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl