fot. twitter.com/PLinLithuania

Litwa: Kwiaty na Rossie oraz koncert w Święto Narodowe Trzeciego Maja

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w poniedziałek na wileńskim cmentarzu na Rossie złożono kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka.

W uroczystościach, które zorganizowała polska ambasada, udział wzięli polscy dyplomaci, delegacje polskich organizacji społecznych, polskich szkół, harcerze, kombatanci.

Ambasador Polski w Wilnie, Urszula Doroszewska, zwracając się do zebranych, podkreśliła, że „tegoroczne obchody święta w sposób szczególny zbliżają Polskę i Litwę”, gdyż „rok 2021 został przez obydwa nasze parlamenty ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 Maja, a na Litwie także Zawierzenia Wzajemnego Obojga Narodów”, dokumentu uchwalonego 20 października 1791 roku, który wprowadzał m.in. proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.

Doroszewska przypomniała, że w poniedziałek w warszawskich uroczystościach bierze udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, a w niedzielę w Wilnie gościł premier Polski Mateusz Morawieckim i zaznaczyła, że historia ostatnich 200 lat pokazuje, iż „wrogowie Polski i Litwy starali się nas podzielić”, ale „kiedy byliśmy razem, byliśmy silni, gdy byliśmy podzieleni – padaliśmy ofiarą agresji”.

„Zrozumieliśmy to. Dlatego wspólnie odwołujemy się do naszej wspaniałej historii, wspólnie walczymy z zagrożeniami bezpieczeństwa i jesteśmy partnerami strategicznymi” – wskazała Doroszewska.

W ramach wileńskich obchodów 230. rocznicy Konstytucji 3 maja w poniedziałek po południu na dziedzińcu Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki odbył się też koncert z udziałem piosenkarki, Litwinki polskiego pochodzenia, Eweliny Saszenko i litewskiego śpiewaka operowego Liudasa Mikalauskasa.

Koncert, organizatorami którego było hospicjum oraz Instytut Polski w Wilnie i Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, był też zakończeniem VII kampanii „Pola Nadziei” wileńskiego hospicjum, w czasie której sadzone jesienią żonkile zakwitają wiosną.

„Akcja symbolizuje przede wszystkim nadzieję, radość życia, a zarazem pragnienie niesienia pomocy osobom chorym. Takie właśnie optymistyczne przesłanie >>Pól Nadziei<< chcemy przekazywać dla Wilnian, gości stolicy i dla całego świata” – mówi siostra Michaela Rak, dyrektor wileńskiego hospicjum.

„Cieszymy się, że ten koncert pozwolił połączyć piękną hospicyjną ideę z chęcią upamiętnia dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – podkreśliła Dorota Mamaj, kierująca Instytutem Polskim w Wilnie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl