IPN o poszukiwaniach Niezłomnych

Instytut Pamięci Narodowej apeluje do członków rodzin ofiar terroru komunistycznego o oddawanie próbek materiału genetycznego, potrzebnych podczas badań identyfikacyjnych. Instytut od 2011 r. poszukuje miejsc ich pochówku.

– Elementem procesu przywracania pamięci o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego są także prowadzone od 2011 roku przez IPN działania poszukiwawcze, ekshumacyjne i identyfikacyjne. W tych ostatnich pracach dużym problemem jest brak materiału porównawczegozaznacza Łukasz Kamiński, prezes IPN.

IPN rozpoczął kampanię społeczną, zwracając się z apelem do członków rodzin tych osób, o oddawanie materiału genetycznego. W akcję włączyły się rodziny niezłomnych bohaterów.

Bez próbek materiału genetycznego identyfikacja nie będzie możliwa. Nie chodzi o materiał genetyczny bezpośrednich potomków – tłumaczy prezes IPN.

– Wielu naszych bohaterów nie mogło założyć rodzin, nie miało dzieci. W takiej sytuacji poszukujemy członków dalszej rodziny. Jeżeli będzie kilka takich osób, nowoczesne technologie pozwolą przeprowadzić identyfikację – dodał Łukasz Kamiński.

Ważne są także informacje o miejscach pochówku ofiar komunistycznych represji.

– Apelujemy do wszystkich osób, które posiadają informacje na temat miejsc pochówku, nawet jeśli to są informacje z drugiej ręki, o przekazywanie ich nam. Będziemy je sprawdzać, weryfikować, podejmować prace poszukiwawcze – mówił Łukasz Kamiński.

Już w najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” .

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl