By Nieznany - T. Berenstein, A. Rutkowski, Pomoc Żydom w Polsce 1939-1945, Wydawnictwo Polonia, Warszawa 1963, photo between pages 16 and 17Władysław Bartoszewski, Warszawski pierścień śmierci 1939-1944, Interpress, Warszawa 1970.D. Walczak, D. Nalazek, B.Maciejewski, Tramwajem przez pieklo, Wydawnictwo Eurosprinter, Warszawa 2013, p.20, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32625007

IPN upamiętni powstańców z getta warszawskiego

Instytut Pamięci Narodowej upamiętni dziś powstańców z getta warszawskiego z okazji zbliżającej się 77. rocznicy wybuchu zrywu.

Prezes Instytutu dr Jarosław Szarek i jego zastępca złożą kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta.

IPN zachęca też do zapoznania się z historią wybuchu powstania w getcie warszawskim poprzez materiały online dostępne na stronie internetowej. O szczegółach mówi rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski.

– 19 kwietnia, czyli w rocznicę, zapraszamy do odwiedzin naszych stron internetowych, w tym www.przystanekhistoria.pl, na których to stronach prezentujemy wszystkie nasze materiały edukacyjne, naukowe dotyczące relacji polsko-żydowskich, zagłady Żydów, ale także powstania w getcie. Ich upamiętnienie jest o tyle, że byli to obywatele II RP, którzy chcieli być wolnymi, chcieli walczyć o swoją wolność – podkreśla Adam Stefan Lewandowski.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Był to pierwszy zryw w okupowanej Europie.

W nierównej walce żydowscy bojownicy stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wermachtu i Policji Bezpieczeństwa. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią.

W getcie znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Część z nich zginęła. Pozostałą grupę wysłano do obozów zagłady.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl