A. Macierewicz: siła armii jest gwarantem niepodległości Polski

Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP podkreślił wielkie znaczenie wojska w naszym kraju. Zaznaczył, że nie byłoby państwa polskiego, gdyby nie heroiczna postawa naszej armii.

Dzisiaj czcimy pamięć tych, którzy polegli, ale przede wszystkim tych wszystkich Polaków, którzy wówczas mężnie stanęli do obrony Ojczyzny – Wojska Polskiego, które przez sześć tygodni w dramatycznych okolicznościach porzuceni, samotni i zdradzeni dzielnie i skutecznie bronili każdej części naszej Ojczyzny. Ale czcimy też pamięć tamtych pokoleń. Wielkich pokoleń Polaków, którzy potrafili stworzyć państwo polskie i polskie wojsko zdolne przetrwać przegrane bitwy, przegrane kampanie i ostatecznie zwyciężyć. Sprawić, że po latach, po tej najdłuższej w historii Polski wojnie, możemy dzisiaj powiedzieć, że żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie – powiedział Antoni Macierewicz.

Spoglądając na dzieje II wojny światowej trzeba przywołać kilka istotnych dla bytu narodowego Polaków kwestii – podkreślił szef resortu obrony.

Nie byłoby tej wojny, najstraszliwszego dramatu państwa i narodu polskiego, ale i całego świata, gdyby nie sojusz rosyjsko-niemiecki, gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow, gdyby nie sprzysiężenie się Hitlera i Stalina. Tę prawdę Polska, Europa i świat musi zawsze pamiętać.  Nie ma większej groźby dla pokoju europejskiego i światowego, jak sprzysiężenie się totalitaryzmów przeciw wolności, demokracji i pokojowi – wskazał minister obrony.

Polska, Polacy, armia i państwo polskie były wówczas jedynymi w Europie, którzy mieli w sobie tyle siły, determinacji i odwagi, by przeciwstawić się obu najeźdźcom – podkreślił szef resortu obrony.

Nie było w Europie takiego narodu jak Polacy, który by odrzucił wszelkie propozycje kolaboracji, układu i podległości. Spadły za to na Polaków straszliwe klęski. Po dzień dzisiejszy, także tu, na Placu Zwycięstwa, widzimy jak wiele Warszawa, ta ukochana stolica Polski, ale cała Polska także, zapłaciła za to męstwo, za ten niebywały heroizm, wielkość, jaką ówczesne pokolenie Polaków pokazało całemu światu. Musimy dzisiaj pamiętać, że było to nie tylko rzucanie swego losu na stos, to nie była straceńcza brawura, ale była to głęboka świadomość, że naród, który ulegnie przemocy totalitarnej, który się sprzymierzy z totalitaryzmem będzie musiał ulegać coraz głębszej degrengoladzie, będzie musiał ulegać coraz większej samozagładzie, a w sytuacji Polski, znajdującej się między dwoma wielkimi imperiami, grozić to będzie utratą nie tylko tkanki i siły fizycznej, ale także siły duchowej i możliwości – kiedykolwiek – odzyskania niepodległości. Ta prawda dała wielką siłę Polakom, by walczyć przez następne kilkadziesiąt lat o odbudowę niepodległego państwa polskiego. Ta prawda dała wielką siłę narodowi polskiemu tak, że dzisiaj, po latach, znowu może dumnie podnieść głowę i powiedzieć całej Europie i całemu światu: my się nigdy nie poddaliśmy! Nasze prawo wynika z krwi przelanej i zniszczonych miast i wsi, ale nasze prawo wynika też z wartości, jakie przenieśliśmy dla swoich rodaków i całego świata – powiedział Antoni Macierewicz.

Fundamentem tych zdolności, jakie Polacy pokazali w czasie II wojny światowej, która w Polsce skończyła się bardzo niedawno, była tradycja narodowa, wiara chrześcijańska, ale była także polska armia – mówił minister obrony.

Ta armia, która potrafiła tak długo przeciwstawiać się jednemu i drugiemu okupantowi, ta armia, która nawet po dramacie Powstania Warszawskiego, potrafiła wydać z siebie żołnierzy niezłomnych, która potrafiła mimo późniejszych dramatycznych losów i próby zdeprawowania Polaków, przenieść rycerskiego, szlachetnego ducha niepodległej Polski tak, że przyszedł dzień odbudowy niepodległego państwa polskiego. Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy szczególnie pamiętać w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę – wskazał Antoni Macierewicz.

Części i chwała Wam kombatantom, weteranom i tym, którzy jesteście tutaj dzisiaj, ale także w całym kraju, w całej Polsce reprezentujecie wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski. Dzięki temu, że nam go przekazaliście, możemy dzisiaj mówić; niech żyje Polska – zakończył minister obrony narodowej.

RIRM

drukuj