Prezydent RP złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą ppor. Marka Uleryka

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli dziś kwiaty przed tablicą upamiętniająca funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu ppor. Marka Uleryka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, umieszczoną na budynku Zespołu Szkół w Dziewierzewie w woj. kujawsko-pomorskim.

Para prezydencka przybyła do Dziewierzewa, gdzie zaplanowano inaugurację roku szkolnego 2016/2017 w tamtejszym zespole szkół. Uroczystość została połączona z nadaniem imienia ppor. Marka Uleryka szkole podstawowej i gimnazjum wchodzącym w skład zespołu.[więcej]

Patron szkół został wybrany w głosowaniu przez uczniów, a uchwałę o nadaniu imienia podjęła Rada Miasta Kcyni.

Marek Uleryk wychował się w Dziewierzewie, uczył się w miejscowej szkole. Od 2003 r. służył w Biurze Ochrony Rządu. Pracował zarówno w ochronie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jak i Lecha Kaczyńskiego. Potem ochraniał pierwszą damę Marię Kaczyńską.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, którym prezydent Lech Kaczyński wraz z delegacją państwową udawał się na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Pośmiertnie został awansowany z chorążego na stopień podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie.

Tablicę upamiętniająca ppor. Marka Uleryka w pierwszą rocznicę katastrofy odsłonił jego ojciec Stanisław Uleryk. Jesienią zeszłego roku prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w regionie kujawsko-pomorskim na krótko udał się do Dziewierzewa i pod tą tablica złożył kwiaty i zapalił znicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl