Prezydent: premier ws. wyboru Tuska zachowała się w jedyny sposób, w jaki mogła

Premier Beata Szydło zachowała się w jedyny sposób, w jaki mogła – ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda, komentując zachowanie szefowej rządu ws. wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„Pani premier zachowała się w jedyny sposób, w jaki mogła. Gdyby Angela Merkel znalazła się w sytuacji, że przewodniczący Rady Europejskiej jest z partii, która jest opozycyjna wobec niej, jak np. Alternative fur Deutschland, i krytykuje ją i jej rząd na forum krajowym i europejskim, to nie sądzę, by uzyskał jej poparcie. Pani premier znalazła się w takiej sytuacji i nie miała innego wyjścia” – powiedział prezydent w rozmowie opublikowanej na portalu wPolityce.pl

Według prezydenta, należy sobie zadać pytanie: „dlaczego pan przewodniczący Tusk zachowywał się w ten sposób, dlaczego atakował polski rząd, dlaczego atakował panią premier i dlaczego w związku z tym atakował Polskę?”.

„W końcu powinien być bezstronnym przewodniczącym Rady Europejskiej. Dlaczego włączał się w polską politykę krajową? Odpowiedzi mogą być tylko dwie: albo po prostu nie chciał polskiego poparcia, albo chciał upokorzyć Polskę i polski rząd, by mimo tego, że ten rząd jest przez niego krytykowany, to i tak go poparł. Taka sytuacja byłaby poniżej wszelkiej godności i uważam, że pani premier zachowała się dobrze i było to jedyne wyjście” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj