M. Orzechowski w Radiu Maryja: Szkoła ma uczyć tego, co dobre, a nie buntowania

Szkoła ma uczyć dzieci, a nie stawać się dla nich złym przykładem i buntować je przeciwko władzy publicznej – mówił w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Mirosław Orzechowski. Były minister edukacji komentował protest przeciwko reformie edukacji.

Jak wskazywał gość TV Trwam, takie zawody jak lekarz, żołnierz policjant czy nauczyciel nie mają prawa do strajku unieruchamiającego instytucje, do których zostali posłani, bo mają charakter misyjny.

Każdy ma prawo do wypowiadania własnego zdania, ale szkoła jest od tego, aby uczyła dzieci, uczyła tego, co dobre, a nie uczyła buntowania przeciwko władzom publicznym – wskazał były minister edukacji.

Podobne działania miały miejsce już wcześniej – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego próbował w przeszłości paraliżować funkcjonowanie szkoły poprzez strajk. Mam jednak nadzieję, że teraz do tego nie dojdzie, bo ci ludzie muszą sami dorosnąć i nie stawać się złym przykładem dla dzieci. (…) Strajk jest zatem rzeczą absolutnie niedopuszczalną – zaznaczył Mirosław Orzechowski.

Protest, który polega na tym, aby nie posyłać dziecka do szkoły, jest dawaniem dziecku złego przykładu – dodał były minister edukacji.

Szkoła (…) to miejsce, w którym dziecko kształtuje się jako osoba, która musi tam pójść na odpowiednią godzinę, wykonać pracę zadaną do domu, poddać się weryfikacji wiedzy, którą tam zdobywa, ale i uczestniczyć w pewnym systemie ludzkich zachowań. I to jest teraz przez niektórych kwestionowane – zaznaczył Mirosław Orzechowski.

Całej rozmowy słuchaj [tutaj].

RIRM

drukuj