Prezydent do weteranów: dziękujemy za wasze męstwo i sumienną służbę

Oficerowie i żołnierze, weterani działań poza granicami państwa: dziękujemy za wasze męstwo i sumienną służbę; jesteśmy z was dumni – napisał w prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Dnia Weterana opublikowanych w poniedziałek przez Kancelarię Prezydenta.

Prezydent zaznaczył, że żołnierze Rzeczypospolitej, wierni chlubnym tradycjom polskiego oręża, strzegą wolności „Naszej i Waszej” także podczas zagranicznych misji wojskowych.

„Niosą nadzieję ludziom, którym wojna odebrała wszystko. Wzbudzają respekt przeciwników. Swoje znakomite wyszkolenie wzbogacają o doświadczenia na realnym polu walki” – napisał.

Podkreślił, że jako zwierzchnik polskich Sił Zbrojnych z dumą odbiera raporty dotyczące wysokich ocen, jakie zbierają oni wśród przedstawicieli NATO oraz ONZ.

„Rozmawiając z członkami polskich kontyngentów wojskowych lepiej poznałem trud ich służby. Opowiadali o nim w trakcie naszego spotkania za pośrednictwem łączy satelitarnych w siedzibie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także na poligonach i w bazach w kraju” – napisał Duda.

Podkreślił, że bardzo zapadły mu w pamięć rozmowy z ich bliskimi w Pałacu Prezydenckim, podczas gali Fundacji Dorastaj z Nami, która pomaga m.in. dzieciom poległych żołnierzy.

„Dobrze rozumiem, jak cenna była inicjatywa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby dla najbardziej zasłużonych żołnierzy służących za granicą ustanowić Order Krzyża Wojskowego. Sam poleciłem Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, żeby zajął się zagwarantowaniem stałej pomocy i opieki tym weteranom misji zagranicznych, którzy jej koniecznie potrzebują” – napisał prezydent. Dodał, że w MON trwają już prace nad odpowiednią ustawą.

„Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę. Jesteśmy z Was dumni!” – napisał prezydent.

W środę szef MON Antoni Macierewicz zapewnił, że projekt zmian w ustawie o weteranach pod koniec miesiąca wejdzie pod obrady Rady Ministrów, a do końca roku ustawa powinna zostać uchwalona przez parlament.

Według niego, dotychczasowa ustawa o pomocy dla weteranów nie w pełni wystarcza i nie w pełni odpowiada na potrzeby tej grupy wojskowych.

„Tutaj przede wszystkim jest to kwestia zwiększenia wydatków na leki, które są niezbędne dla sprostania tym urazom, które powstają nie bezpośrednio na skutek ran, ale są konsekwencją uszczerbku zdrowia, jaki ponieśli” – tłumaczył. Zapewnił, że w nowelizacji te sprawy zostaną uregulowane.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl