fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Przepisy nowelizacji ustawy o zgromadzeniach z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Zgodność noweli z ustawą zasadniczą potwierdził kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny.

Nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń, parlament uchwalił w grudniu ubiegłego roku.

Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Zgromadzenia cykliczne to bardzo potrzebna instytucja – wiążąca się z wyjątkowymi okolicznościami – podkreślił poseł Waldemar Buda, z sejmowej komisji sprawiedliwości.

Ustawa mówi o świętach narodowych, kościelnych, państwowych w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Jeżeli mamy np. 16 października dzień Jana Pawła II to nie może to zgromadzenie być ani dzień do przodu ani dzień do tyłu. Z tego powodu, że ktoś zgłosił jakieś inne zgromadzenie np. na Franciszkańskiej 3 w Krakowie, bo to dokładnie w tym miejscu i w tym czasie tego dnia musi się odbyć, albo po prostu straci sens. Uważam, że ta ustawa to wzmocnienie prawa do zgromadzenia i to prawo szanuje najważniejsze wydarzenia, które się w kraju dzieją. To sprawi tym wszystkim, którzy chcieliby je zakłócać znaczne trudności, bo ich zgromadzenie będzie musiało być – oczywiście nieograniczone i wyłączone, niezakazane – ale odległe od tego cyklicznego o 100 m – zaznaczył poseł.

Nowe przepisy krytykowały m.in. organizacje pozarządowe i opozycja.

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelę do TK w tzw. trybie prewencyjnym. Za sprzeczny z ustawą zasadniczą uznał przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne.

TK uznał jednak przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach za zgodne z konstytucją. Trybunał rozpatrywał skargę prezydenta w pełnym składzie.

RIRM

drukuj